Beba uvijek želi sisati iz iste dojke: Je li to normalno?

Iako još malene i bespomoćne, bebe mogu pokazati itekakvu volju i karakter kad su neke njihove želje i prohtjevi u pitanju.

dojenje

Jedna od najvažnijih aktivnosti u prvim mjesecima bebi je sisanje i često se dogodi da jednu dojku više voli od druge, odnosno da uvijek želi sisati majčino mlijeko iz jedne te iste dojke.

Neke mame sigurno u tim trenutcima prevrću razne brige po glavi: Je li moguće da nešto ne valja s mlijekom iz ove druge, manje poželje dojke? Osim toga, dojke postaju nejednake, jer se neprestano prazni samo jedna.

Je li normalno da beba želi sisati uvijek iz jedne te iste dojke?

Čini se da... da!

Vrlo se često događa da, ili mama, ili beba, preferiraju jednu stranu tijekom dojenja. Beba će željeti sisati iz one dojke koja ima više mlijeka pa će ju i mama više stavljati upravo na taj izvor mlijeka. Time majka nesvijesno potiče preferiranje jedne dojke tj. strane kod sisanja. I neki drugi postupci koje mama ponavlja kroz duži period mogu kod bebe stvoriti naklonost prema samo jednoj dojci.

Na primjer, mama će sigurno od prvog dana stavljati bebu češće na onu stranu koja je njoj ugodnija i sigurnija. Ako je mama spretnija s desnom rukom, vjerojatno će bebu stavljati na desnu dojku da je lakše drži i diže. Vrlo je vjerojatno da će počeci dojenja biti baš na toj "spretnijoj" strani koja je mami praktičnija, a s obzirom da će iz nje beba više sisati, ta će dojka proizvoditi više mlijeka i bebi postati draža. I tu se krug zatvara.

Kako ispraviti tu naviku?

Svako sljedeće dojenje, kada je beba gladna i jedva čeka papati, započnite na onoj strani koja joj nije omiljena, a kako bi najaktivniji period sisanja beba provela upravo na manje poželjnoj dojci. Tek kasnije, kada sisanje postaje sporije, tromije, ljenije i pretvara se više u utjehu, tek tada prebacite dijete na dojku koju preferira. Ukoliko učinite obratno, dijete će tu ljeniju fazu provesti na dojci koju ionako manje "voli".

Ako se beba rasplače i počne negodovati zbog toga što ste ju položili na onu stranu koju ne voli, nemojte odustati barem tri do pet minuta, podignite bebu u naručje (tako da gledate preko njezina ramena), ušuškajte je i tješite nekoliko sekundi, a potom ponovno položite na dojku koju želite da zavoli kao i onu omiljenu. To ponovite onoliko puta koliko je potrebno da se beba umiri i počne papati bez predrasuda.

Ako je beba nezainteresirana za nepopularnu dojku ali ne plače, samo joj se nastavite smiješiti, maziti je i ostanite smireni. Čim beba osjeti da ste napeti, to će isto postati i ona, pa ujedno umanjujete šansu da siše iz dojke koju je izbjegavala. Možete istisnuti malo mlijeka kroz bradavicu da bebu namami na sisanje i podsjeti da to voli najviše na svijetu.

Ako ipak ne uspijete bebu navesti da jede iz dojke koju ne voli, nahranite je na onoj koju preferira, a ovu "zapostavljenu" redovito izdajajte. Kod sljedećeg dojenja pokušajte ponovno. Budite strpljivi, ustrajni i smireni i beba će jednog dana zaboraviti da uopće i imala omiljenu dojku.