Bljuckanje kod beba: u kojoj je mjeri normalno, a kada pretjerano?

U ranim danima bebina života često se može primijetiti da beba izbaciti ili bljucne manju količinu obroka. Roditelje tada počne hvatati panika, međutim ovakva reakcija je sasvim normalna.

bljuckanje

Većina beba bljucka s vremena na vrijeme. Riječ “bljuckanje” upotrebljavamo kad hrana iz želuca polagano izlazi na usta, obično u malim količinama. Mišić koji zatvara gornji kraj želuca ne zadržava hranu tako dobro kao kod veće djece ili odraslih. Bebe bljuckaju kada podriguju, kada jedu ili kada se igraju. Neke bebe halapljivo i prebrzo jedu, pa osim mlijeka progutaju i nešto zraka, stoga češće dolazi do izbacivanja hrane. Ponekad i izbijanje zubića može uzrokovati bljuckanje. Nekontrolirano izbacivanje hrane iz želuca događa se neposredno uz hranjenje ili unutar jedan sat nakon hranjenja. Najčešće se javlja u dobi od 2 do 4 mjeseca, uz jedan ili više obroka dnevno. Roditelji su često zabrinuti jer misle da je bljuckanjem dijete izbacilo sve što je pojelo, ali to uglavnom nije tako jer bljuckanjem djeca izbace najviše oko jedne žlice. Ako dijete dobro napreduje, ne gubi na težini, ima barem 5 do 6 mokrih pelena, dobro je raspoloženo, nema razloga za zabrinutost. Učestalost bljuckanja smanjuje se uvođenjem krute hrane, a većina beba prestane bljuckati oko sedmog mjeseca života, iako uvijek ima iznimaka.

Kako prepoznati povraća li dijete ili bljucka?

Kod bljuckanja određena količina mlijeka samo se izlije iz djetetovih usta, ali ako je riječ o povraćanju, želučani sadržaj forsirano se izbaci i neugodnog je mirisa (po užeglom maslacu). Ako dijete povraća, osobito u mlazu, veće količine želučanog sadržaja, u sadržaju ima primjese krvi, gubi na težini, često plače, potrebno je konzultirati se s pedijatrom. Takva stanja javljaju se kod suženja jednjaka, gastroezofagealnog refluksa (javlja se kad se hrana, želučani sadržaj i želučane kiseline vrate iz želuca u jednjak), bolesti metabolizma i infekcija.

Kako ćemo djetetu pomoći kod bljuckanja?

Da bi se bljuckanje i povraćanje smanjilo, potrebno je pravilno hranjenje djeteta. Poželjno je češće hraniti dijete da se ne optereti njegov želudac te izbjegavati halapljivo hranjenje kako ne bi došlo do prevelikog gutanja zraka. Nakon hranjenja dijete treba polako dignuti u vertikalni položaj i tako neka ostane 20 minuta, bez obzira na to je li se podrignulo te treba izbjegavati nagle pokrete. Poželjno je i izbjegavati ležanje na leđima jer taj položaj potiče izlazak iz želuca (položaj na lijevom boku dokazano pomaže). Ako se dijete hrani na bočicu, treba pripaziti da otvor na dudi ne bude premalen jer zbog naprezanja može progutati veću količinu zraka, a češći i manji obroci također su dobra prevencija bljuckanja.

Sasvim je uobičajeno da većina novorođenčadi u prvim mjesecima bljucka, stoga dokle god dijete dobiva na težini ne treba biti zabrinut. Uostalom, to je samo jedna prolazna faza u djetetovu razvoju i odrastanju.