Izlaganje beba glazbi ima pozitivan utjecaj na razvoj govora

Male bucmaste bebice koje znatiželjno istražuju svijet oko sebe i pritom se simpatično njišu u ritmu zarazno ritmične dječje pjesmice zasigurno raznježe najozbiljnije, a razvedre i najtužnije

beba i glazba_pixaabay

. Osim što je jednostavno predivno vidjeti i poticati bebu ili malo dijete na prve glazbene pokrete, tu je riječ i o velikoj koristi koju pruža glazba na rani razvoj.

Ritmični glazbeni stihovi i dječje pjesmice poboljšavaju djetetov jezični razvoj, potvrđuje znanstvenica Christina Zhao sa Sveučilišta u Washingtonu i Instituta za učenje i razvoj mozga.

"Rano korištenje glazbenih igračaka i pjesmica te pružanje djetetu mogućnosti uključivanja glazbe u njegovo odrastanje ima ogroman utjecaj na razvoj kognitivnih vještina" - ističe znanstvenica Zhao.

Jezik glazbe i govorni jezik poprilično su povezani i isprepleteni brojnim međusobnim utjecajima. Stoga, ako je beba od najranijih dana izložena za svoju dob primjerenim pjesmica i brojalicama svakako će imati pozitivan efekt na kasniji razvoj njenih jezičnih sposobnosti. No, znanstvenici ističu kako rezultati studije sugeriraju da je utjecaj i znatno šiti od utjecaja na samo razvoj govora.

Bebe svakodnevno doživljavaju brojne nove i za njih kompleksne podražaje iz okoline, a oni uključuju i svjetlost i zvukove. Bebin "posao" je s vremenom predvidjeti obrazac koji se ponavlja te što bi se iduće moglo dogoditi. Percepcija i predviđanje obrazaca važna je kognitivna sposobnost koja, ako se stekne u ranom djetinjstvu ima snažne i dugotrajne efekte na kasnije učenje.

Znanstvenici su ovim istraživanjem još jednom podsjetili na važnost i utjecaj glazbe od najranijeg djetinjstva, te kako je učenje znatno kompleksnije i mnogo više od pamćenja napisanih rečenica i sjedenja za stolom, a počinje od prvih dana života te uključuje različite podražaje iz okoline. Ovo istraživanje samo nas je još jednom podsjetilo na važnost i uključenost glazbe u život od samih početaka. Glazba je svakako mnogo više od ritmičnog i zaraznog zvuka. Ona pomaže u razvoju kognitivnih vještina koje pak pomažu djetetu u otkrivanju i reagiranju na različite vanjske podražaje i stjecanje važnih cjeloživotnih vještina.