Prije nego izgovore svoje prvo "mama" bebe vježbaju izgovor u svojim glavicama

Mjesecima prije no što po prvi puta kažu "mama" ili "dada" ili "tata", bebe vježbaju te riječi u svojim glavicama, pokazalo je novo istraživanje.

ID-1008569

Motorička područja mozga povezana s izgovorom glasova, aktiviraju se kod 7-mjesečnih beba, iako većina progovori prve riječi tek nakon tog razdoblja.

"Vrlo je značajno da se ta područja mozga aktiviraju u razvojnom stadiju u kojem bebe govor zapravo samo slušaju i to znači da je bebin mozak od samog početka uposlen da složi riječi i razgovara. Isto tako, ovo otkriće sugerira da mozak 7-mjesečne bebe već pokušava odgonetnuti kako da pravilnim pokretima usta oblikuje riječi", kazala je voditeljica istraživanja Patricia Kuhl, direktorica Instituta za učenje i znanosti o mozgu na Sveučilištu u Washingtonu.

Bebe vrlo rano počinju razvijati vještinu govora. Primjerice, znanstvenici su otkrili da bebe stare svega 6 mjeseci mogu razumjeti riječi.

Do 7. mjeseca, bebe mogu razlikovati različite govorne zvukove, odnosno da li netko govori na hrvatskom ili na mađarskom.

Do 1. rođendana većina beba fokusira se na zvukove koje najčešće čuju. Znanost još uvijek nema odgovor na pitanje kako se događa taj prijelaz u kojem bebe od slušanja svega i svačeg, odjednom počinju fokus stavljati na materinji jezik i njime se manje više okupiraju.

Ovo najnovije istraživanje dokazuje da bebe u svojim pametnim glavicama vježbaju prve riječi mjesecima prije nego ih zapravo i izgovore te je još jedan dokaz da s bebama trebamo razgovarati od prvog dana čak i ako nam na naše rečenice ne mogu odgovoriti.

"Kada nas čuju kako govorimo, bebe vježbaju područja mozga s posljedicama koje su mnogo važnije no što smo dosad mislili. Njihovi mozgovi pripremaju ih za govor", kaže dr. Khul.