Šest važnih činjenica o puzanju (koje možda niste znali)

U odrastanju svake bebe dođe dan kada se malena buhtlica odvaži napraviti svoje prve "četveronožne" korake, odnosno krene puzati.

ID-100108569

Puzanje ne služi bebama samo da ih odvede od jednog do drugog mjesta koje žele istražiti, već se puzanje smatra jednim od najvažnijih prekretnica u razvoju djece. Neka djeca gotovo da i preskoče fazu puzanja i vrlo se brzo počinju osovljavati na noge, no kod većine djece puzanje će biti glavna aktivnost koja se javlja između 6. i 12. mjeseca starosti.

"Klasično" puzanje od bebe zahtijeva da se osovi i ustabili na ručicama i koljenima te izmjeničnim pokretima kreće prema naprijed, no neke bebe prakticiraju i drugačije pokrete kako bi postigle kretanje u željenom smjeru. Neke se guzom vuku po podu u sjedećem položaju, neke se vuku potrbuške samo uz pomoć laktova poput malih komandosa, a neke hodaju poput mede na dlanovima i stopalima umjesto na koljenima. Sve to računa se pod puzanje i ne postoji neko pravilo koji je oblik puzanja bolji ili lošiji.

Puzanjem bebe stječu niz pozitivnih vještina i vrlo je važno u njihovu razvoju. Donosimo šest važnih činjenica o puzanju.

1. Fizički razvoj

Puzanjem svaka beba razvija: Grubu motoriku i koordinaciju - radi se o krupnijim pokretima ruku, nogu, glave, stopala i cijelog tijela. Te su vještine vrlo važne jer pružaju djetetu fizičku podlogu za kasnije učenje hodanja, trčanja, skakanja i drugih pokreta. Finu motoriku - radi se o jačanju sitnijih mišića poput mišića šake i prstiju, a također je podloga za kasnije svladavanje kompleksnih vještina kao što je hvatanje sitnijih predmeta, držanje predmeta u ručici, stavljanje hrane u usta i žvakanje, pa i pisanje (držanje olovke), oblačenje, vezanje vezica i slično. Ravnotežu - postizanje ravnoteže tijekom puzanja osnovni je fizički preduvjet za stjecanje samopouzdanja i svladavanje sljedećeg velikog pothvata - hodanja. Koordinaciju ruka-oko - kada bebe povežu fokusiranje na neki predmet (ili osobu) s mogućnošću i vještinom da dođu do njega i uhvate ga rukom.

2. Razumijevanje prostora

Puzanjem će beba otkrivati koncept prostora. Konkretno, beba postaje svjesna fizičkih predmeta oko sebe i njihovog smještaja, ali i shvaća svoj položaj u nekoj okolini te se u njoj uči orijentirati. Vjerojatno ćete primijetiti kako će beba u početku pokušati proći "kroz" stvari da bi došla do cilja, ali nakon jednog "bub" u glavicu, vrlo će brzo shvatiti da velike predmete oko sebe treba zaobići da bi nastavila svoj put. Ove vještine bit će presudne u kasnijem životu jer dijete dobiva temelje za učenje kako biti oprezan, navigirati kroz neki prostor i rješavati probleme u nekom prostoru (snalaziti se).

3. Binokularni vid

Vizualne vještine kod bebe razvijaju se u prilično naglim skokovima. Ono što beba počinje učiti u dobi između 6 i 12 mjeseci, a puzanjem samo usavršava, je činjenica da im jedan te isti predmet može u jednom trenu biti daleko, a u drugom blizu. To se naziva binokularnim vidom, a uključuje treniranje očiju da u jednom trenutku gledaju predmete koji su udaljeni, a u drugom gledaju u taj isti predmet u vlastitoj šaci nakon što je puzanjem dohvaćen. Binokularni vid koristimo kako bi procijenili udaljenosti među predmetima i kako bi nam sve što vidimo postalo smisleno. Uz pomoć ove vještine dijete će jednog dana hvatati loptu, voziti auto i prepisivati informacije sa školske ploče (ako će se one još koristiti kad vaša beba bude išla u školu).

4. Koordinacija

Koordinacija lijeve i desne polutke mozga potencira se i poboljšava puzanjem, jer mozak istovremeno mora procesuirati sluh (zvukove), vid i pokret. Što beba više i češće vježba puzanje te osnovne vještine postaju sinkroniziranije i razvijenije. Sve one moraju raditi istovremeno i zajedno kako bi beba postigla mobilnost, odnosno naučila bilo koju kretnju u prostoru, pa tako i prve korake za nekoliko mjeseci.

5. Samopouzdanje

Kad se počne samostalno kretati u prostoru, beba stječe samopouzdanje u vlasite snage te počinje donositi prve životne odluke. Svakog dana puzanjem se podvrgava novim fizičkim rizicima, a sa svakim uspjehom u naumu da nešto uhvati, negdje dođe ili napravi, otkriva svoje potencijale, kao i svoja ograničenja kada nešto ne uspije. Promatranjem bebe vidjet ćete kako je iz dana u dan svje vještija u otkrivanju svijeta oko sebe, sve zadovoljnija sobom, odnosno svakog dana sve samostalnija i samopouzdanija.

6. Fizička snaga

Kako se beba sve više i više fizički kreće te otkriva uzbudljivu novu samostalnost na sve četiri, ona ujedno stječe fizičku snagu i izdržljivost koje su preduvjet za učenje hodanja. Kada se beba počne dizati pridržavanjem za namještaj te ustajati, počinje se razvijati i normalna zakrivljenost kralježnice. Istovremeno jačaju mišići donjih leđa i nogu, a sve su to faze kroz koje beba mora proći kako bi nakon puzanja naučila hodati.