Temperatura vode i zraka kod kupanja novorođenčeta

Kupanje bebe često sa sobom donosi i mnogo nedoumica i nesigurnosti novopečenim roditeljima. Neke od njih tiču se idealne temperature vode, koja neće naškoditi bebi.

baby bath

Je li voda prevruća ili pak prehladna? Kako najlakše odrediti idealnu temperaturu vode prilikom prvog kupanja? Na što još treba obratiti pažnju prilikom pripreme kupke? Iako već nakon nekoliko „odrađenih“ kupki vjerojatno nećete razmišljati o svemu tome, postoji nekoliko pravila za kupanje novorođenčeta koja će mladim roditeljima u početku uvelike olakšati ovaj postupak.

Pripreme za kupku

Prije nego što započnete postupak kupanja bebe, važno je pažnju obratiti na nekoliko stvari. Iako većina beba voli kupanje, dovoljno je kupati ih dva do tri puta tjedno, te nema potrebe za svakodnevnim kupkama koje mogu isušiti osjetljivu kožu djeteta. Za samo kupanje unaprijed pripremite čisti ručnik (da vam bude „pri ruci“), kao i čiste pelene i odjeću. Sigurnije ćete se osjećati kada vam sve potrebne stvari budu u vidnom polju, te se potom možete posvetiti bebi bez dodatnog razmišljanja o idućem koraku.

Kako odrediti idealnu temperaturu vode?

Ono što odrasli smatraju ugodnom temperaturom za kupanje ili tuširanje, često nije ono što odgovara i bebi. Bebina je koža znatno osjetljivija, te teže podnosi temperaturne šokove. Idealna temperatura vode stoga iznosi između 35 i 37 stupnjeva (što je najbliže normalnoj temperaturi tijela). Temperaturu vode možete lako provjeriti toplomjerom za kupke, ali vam može poslužiti i trik s laktom – stražnji dio ručnog zgloba ili lakat uronite u vodu. Ovi su dijelovi tijela osjetljiviji na toplinu i ostale podražaje, te ćete s lakoćom procijeniti odgovara li temperatura vode vašoj tjelesnoj. Ako odgovara, voda je idealne temperature za bebinu kupku.

Koja je temperatura prostorije poželjna?

Pažnju treba obratiti i na temperaturu zraka u prostoriji u kojoj kupate dijete. Bebe također vole toplu kupaonicu. To znači da bi temperatura u prostoriji trebala biti oko 23 ili 24 stupnja. Važno je da ona ne bude ispod 20 stupnjeva, što bi uzrokovalo brže hlađenje vode u kupki. Kada ste s kupanjem gotovi, navedena temperatura također neće djetetu prouzročiti šok kada ga izvadite iz tople vode. Usprkos idealnoj temperaturi zraka, bebu je važno umotati u ručnik odmah po završetku kupanja, i što bolje (nježno) obrisati.

Na što još treba pripaziti?

Najvažnije je da se bebu prilikom kupanja niti na trenutak ne ostavlja bez nadzora. Također, nikada ne stavljajte bebu u kadu dok voda još uvijek teče. Voda u malim kadicama veoma brzo može postati prevruća, prehladna ili pak preduboka, a da vi to niti ne primijetite. Kada punite kadicu vodom, dobro je prvo natočiti hladnu vodu te potom dolijevati vruću, dok ne postignete željenu temperaturu. Naime, lakše ćete zagrijati hladnu vodu nego rashladiti prevruću (naknadno hlađenje često rezultira prevelikom količinom vode u kadici). Kod kupanja je važno koristiti kupku namijenjenu osjetljivoj dječjoj koži, ili pak neutralni sapun. Osim toga, u prvim tjednima, ali i mjesecima bebina života, kako se koža ne bi previše isušivala, može se koristiti samo kapljica maslinova ili bademova ulja, ali ponekad je najbolje i najzdravije za bebinu kožu ne koristiti ništa osim vode. Kupka u trajanju od svega nekoliko minuta dovoljna je da dijete temeljito okupate, a da nema štetnih posljedice na kožu bebe.