Vernix caseosa: prednosti bijele siraste tvari koja prekriva kožu novorođenčeta

Latinski izraz "Vernix caseosa" možda i ne zvuči poznato, a znači "sirasti maz".

vernix caseosa

Latinski izraz "Vernix caseosa" možda i ne zvuči poznato, a znači "sirasti maz" U ovom slučaju odnosi se na sirastu bijelu tvar koja prekriva kožu bebe tijekom posljednjeg tromjesečja trudnoće i s kojim se beba rađa. Pozitivne strane ove bijele tvari su mnoge i zato bi, sudeći po istraživanjima, trebalo pričekati s prvim kupanjem i odstranjivanjem s kože. No, praksa u našim, a i većini svjetskih rodilišta je upravo suprotna. Većina vernixa ispere se s prvim kupanjem koje uslijedi ubrzo nakon poroda. Umjesto toga, vernix se preporučuje utrljati u kožu bebe kako bi bila prirodno hidratizirana.

Vernix nastaje u maternici oko 20. tjedna trudnoće. Sastoji se od sebuma (loja) i odumrlih stanica kože ploda. Ravnomjerno je raspoređen po koži i funkcija mu je hidroizolacijska, čime se sprječava gubitak topline nakon rođenja. Osim tih korisnih funkcija, služi i za vlaženje bebine kože i olakšava prolaz kroz porođajni kanal, štiti kao zaštita osjetljive kože novorođenčeta od štetnih vanjskih utjecaja, vjeruje se da ima i antibakterijsko djelovanje (u kemijskom sastavu vernixa pronađene su brojne antimikrobne tvari), a služi i kao fizička barijera prolasku bakterija u bebinu kožu.

Uza sva pozitivna i dobra svojstva koja vernix pruža, s pravom se treba zapitati zašto se skida s kože ubrzo nakon poroda? U korist neskidanja s kože odmah po porodu govore brojna provedena istraživanja, dok ih nekoliko ne daje korelaciju između ranog skidanja vernixa i gubljenja topline novorođenčeta te primjerice velike invazije bakterija u organizam.

Sva provedena istraživanja govore o pronađenim antimikrobnim tvarima za čiji se nastanak potrudila priroda. One bi po rođenju trebale štiti bebu od invazije bakterija iz okoline. No, sva istraživanja ne slažu se da njegovim ispiranjem s kože beba više nije zaštićena od prodiranja hladnoće, te uspoređivanjem beba na kojima je ostao vernix kroz duže vrijeme i onih koje su po porodu bile okupane, nisu pronađeni znakovi naglog pada temperature tijela (studija Karine Nordstrand, 2005.).

Osim toga, jedno od istraživanja ističe da se vernix, kako se približava vrijeme poroda, djelomično prirodno otpušta s kože te zajedno s plodnom vodom beba ga guta te tako stvara antibakterijsku zaštitu organizma. U ovoj studiji pronađena su slična antibakterijska svojstva vernixa pomiješana s plodnom vodom i kasnije majčina mlijeka što sugerira povezanost i sinergiju prenatalne i postnatalne biologije (studija provedena 2004., Akinabi, Naredran, Pass, Markart, Hoath).

S obzirom na to da nijedno istraživanje nije potvrdilo nikakva negativna, već samo pozitivna djelovanja ove bijele tvari, ispravno se zapitati zašto se odmah po rođenju novorođenčeta skida? Da li je u ovom slučaju riječ samo kozmetičke prirode i "čiste" bebe?