Kako "bezbolno" priviknuti mališana na nošenje naočala?

U današnjem svijetu kojim dominira tehnologija, djeca su od ranih nogu izložena mobitelima, kompjutorima i televiziji – ponekad i u većoj mjeri nego što je preporučeno.

smart-187696_960_720

Uz genetske predispozicije, sve to također može utjecati i na vid mališana, te sve veći broj njih već s nekoliko godina nosi svoje prve naočale za korekciju vida. Prema jednoj od statistika, svako šesto dijete starije od tri godine ima potrebu za dioptrijskim naočalama. I dok će velik broj roditelja svojim mališanima reći kako im naočale super stoje te kako slatko s njima izgledaju, upravo to uvjeravanje često nije nimalo lak zadatak. Jer kako djetetu predškolske dobi objasniti kako je to najbolje za njega, a ne „mučenje“ kakvim svoje prve naočale često doživljavaju?

I roditeljima je potrebno malo uvjeravanja

Kako biste svom mališanu pomogli da se privikne na nove naočale, uvijek je prvo potrebno krenuti iz vaše perspektive – roditeljske. Mnoge mame i tate često misle kako je njihovo dijete još premalo za dioptrijske naočale, te da će mu se eventualni problemi s vidom ispraviti sami od sebe. Samo saznanje o tome da vaš mališan treba nositi naočale može zabrinuti roditelje, pogotovo ako dijete nije okruženo vršnjacima koji ih nose. Često problem vide upravo u tome da zbog novog izgleda neće biti prihvaćeni u svojoj okolini – vrtiću, školi, ili pak u parku u koji svakodnevno odlaze na igru. Na sreću, danas je na tržištu zaista mnogo okvira za dioptrijska stakla namijenjenih upravo najmlađima, te je gotovo sigurno da ćete za svoje dijete moći izabrati naočale koje neće biti „napadne“ i pristajat će mu uz oblik lica. Jednom kada se pomirite s time kako vid vašeg djeteta ipak nije savršen, preostaje vam tek učiniti ono što je najbolje za njega, a to je odabir savršenih naočala. Ključ svega je pozitivan stav te spoznaja da činite samo najbolje za svog mališana.

Mališani i „muke po naočalama“

I dok ste se vi jednostavno pomirili s činjenicom da vaš mališan treba korekciju vida, pred vama je teži zadatak – kako to objasniti djetetu? S prvim naočalama dolaze i problemi koji su često vezani uz neudobnost prilikom nošenja, a kod malo starije djece i zabrinutost oko izgleda.

Prvo stavljanje naočala kod male djece u mnogo slučajeva završi suzama uz prigovor kako su teške i „žuljaju“. U tim počecima najbolje je dijete postupno privikavati na njih. Neka ih prvi dan nosi tek nekoliko minuta, a taj period svakog dana polako povećavajte. Poželjno je da trenuci u kojima će dijete nositi nove naočale budu trenuci aktivnosti u kojima inače uživa. Primjerice, kada gleda svoj omiljeni crtić, zamolite ga da stavi naočale i napomenite kako će mu s njima sve biti mnogo „čistije“, te da će obratiti pažnju na detalje koje do sada nije uočio. Mališani će, u ovakvim situacijama, nošenje naočala početi povezivati s nečim što vole, te daljnje privikavanje ne bi trebalo biti toliki „bauk“ – kako za njih, tako i za mame i tate. Također je važno da trenuci u kojima će dijete početi nositi naočale budu oni u kojima će i sam imati priliku vidjeti razliku. To može biti već spomenuto gledanje televizije, ali i zajedničko čitanje knjige, crtanje ili igranje. Nakon nekog vremena djetetu će ove aktivnosti biti nezamislivo raditi bez svog novog, savršenog vida.

Također nemojte zaboraviti pohvaliti svog mališana kada sam stavi naočale. Neka njihovo stavljanje također postane dio jutarnje rutine - nakon oblačenja, umivanja i pranja zubića. Dijete će već nakon nekoliko tjedana automatski samo stavljati naočale, baš kao što ujutro obavlja i ostale aktivnosti.

I ne zaboravite ostati pozitivni tijekom procesa privikavanja. Prije ili kasnije svaki će mališan shvatiti kako je nošenje naočala jednostavno nešto što svakodnevno mora učiniti. A kada se mališan jednom priviknuo na nošenje naočala, ostaje vam tek zadatak da pratite kada okviri postanu premali, ali i da redovito obavljate kontrole kod oftalmologa kako biste vidjeli je li došlo do kakvog pomaka.