Dijete treba uvesti u svijet pismenosti dok je još beba

Svake godine tijekom Mjeseca hrvatske knjige ponovno se aktualiziraju pitanja vezana uz čitanje.

father with little daughter reading at home

Nerijetko se ističe kako ne čitamo dovoljno, kako ne kupujemo knjige i kako su naša djeca u školi poprilično nezainteresirana za čitanje lektirnih i ostalih naslova.

Postavlja se pitanje kako u tom ozračju odgojiti mališana koji će od najranije dobi prigrliti knjigu i razviti glad prema pisanoj riječi kao prema slasnim kašicama, jer čitanje je sastavni dio zdravog odrastanja baš kao i jedenje. Odgovornost, dakako, leži na nama odraslima koji imamo zadaću uvesti dijete u svijet pismenosti mnogo prije nego što ono postane spremno za samostalno čitanje i pisanje.

0 - 6 mjeseci: Nikad nije prerano za čitanje

Stručnjaci ističu kako je djetetu potrebno čitati od najranije dobi. U razdoblju do šest mjeseci života dijete sluša samo glasove pa je sasvim nevažan izbor literature. To može biti slikovnica s pričom, ali i običan članak iz dnevnih novina. Čitanje je ovdje u drugom planu, važno je vrijeme provedeno zajedno - zbližavanje i maženje uz novi rekvizit.

6 - 12 mjeseci: Razvijanje ukusa prema knjigama

Kao i sve ostalo u ovom ranom razdoblju života, tako će i slikovnica najvjerojatnije završiti u djetetovim ustima. Sada kada svog mališana možete posjesti u krilo, zgrabite odgovarajuću slikovnicu za dijete od šest mjeseci do godine dana života (slikovnica bez teksta, pojmovna slikovnica) i zainteresirajte svog mališana za predmet listanjem stranica, pokazivanjem prstom i objašnjavanjem.

1 - 2 godine: Čitanje postaje rutina

U ovom razdoblju djeca postaju svjesna da su knjige mnogo više od materijala za grickanje. Sada kada ih drže, okreću stranice i stalno ih iznova nose odraslima da im čitaju, možete započeti povezivati stvari iz slikovnice s onima iz stvarnog života postavljajući im pitanja Gdje je mrkva? Možeš li pronaći mrkvu? Mališani će tako uskoro odgovarati na pitanja i dovršavati rečenice. Baš kao i s hranom, zaokupiranost slikovnicom neće dugo potrajati. No kratkotrajan interes vas ne treba zabrinjavati budući da je jedino važno kvalitetno provesti vrijeme sa svojim djetetom, ma koliko god ono kratko trajalo.

2 – 3 godine: Čitaj, čitaj, čitaj mi to opet

Dvogodišnjaci uživaju u rutini, ponavljanju i predviđanju situacija, stoga će se fokusirati na jednu njima najdražu priču/slikovnicu koju već znaju napamet i nerado započinjati nešto novo. Tražit će od vas da im jednu te istu priču čitate iznova i iznova i nikako je se neće zasititi. Kad vam već postane zamorno, sjetite se da je ponavljanje izuzetno važno za razvoj rječnika u djeteta. Ako su priče za laku noć u ovom razdoblju života vašeg djeteta postale svakodnevna rutina, uspjeli ste stvoriti naviku koja će zauvijek postati sastavni dio njegova života i time ga uspješno uveli u rani svijet pismenosti.

Izvor: Healthychildren.org