Dugotrajna putovanja s djecom u avionu i automobilu

Prvo ljetovanje s djetetom u teoriji zvuči kao uzbudljivo iskustvo koje roditelji dugo iščekuju, ali u praksi se često pokaže suprotno.

Mother and baby girl with suitcase and clothes ready for traveli

Roditelji, stoga, moraju biti spremni na niz prilagodbi i priprema koje moraju odraditi prije samog polaska na putovanje, neovisno o prijevoznom sredstvu kojim će putovati.

Putovanje avionom

Bebe i djeca mlađi od dvije godine ne plaćaju avionsku kartu, ali čim vaš bebač prijeđe dvije godine, za njega ćete platiti punu cijenu karte i sjedit će na vlastitom sjedalu. Vodite računa da prilikom rezervacije, odnosno kupnje karata, naglasite da vi i dijete sjedite jedno do drugoga.

Ukoliko imate više djece razmislite o tome da vi ili vaš partner prilikom leta sjedite odvojeno, odnosno jedan od vas neka bude s djecom dok vi spavate, kako bi se drugi odmorio i kasnije preuzeo „dežurstvo“. Vaša ručna prtljaga, posebno ako je riječ o duljem putovanju, mora biti u potpunosti opremljena. Prije nego se krenete pakirati, proučite pravilnik aviokompanije kojom letite i raspitajte se na vrijeme o kilaži i veličini pomagala za djecu (kolica, autosjedalice, njihalice) koje smijete unositi u avion. Dio potrepština za djecu stavite u manju torbu i svakako sa sobom uzmite u avion.

Posebnu pozornost obratite na hranu jer više od 100 ml tekućine ne smijete unositi u gornji dio aviona i to uz pažljivo posebno pakiranje. Za bebicu možete spakirati mlijeko u prahu, a osoblje u avionu bez problema će vam zagrijati vodu za obrok.

U ručnoj prtljazi obvezno imajte dovoljno pelena, paket vlažnih maramica, barem dvije presvlake za dijete i jednu za sebe, vrećicu za eventualno povraćanje ili prljavi veš, dvije bočice (jednu za mlijeko i drugu za vodu), nekoliko djetetovih igračaka ili tablet.

Djetetu u avionu može biti jako dosadno jer ne smije šetati, pa se pobrinite da sa sobom ima dovoljno igračaka i zanimacija. Čim shvatite da je pospano, namjestite ga u njemu najugodniji položaj i potaknite ga da odspava koliko je god moguće dulje.

Putovanje automobilom

Ako na ljetovanje putujete vlastitim automobilom, a odredište je udaljeno nekoliko sati, najbolje je da se zaputite noću ili u vrijeme kada dijete inače spava.

Automobil nekoj djeci škodi i uzrokuje im mučninu, a ponekad i povraćanje. Ako već znate da će vam dijete tako ragirati na vožnju, onda zaista pokušajte polazak prilagoditi njegovom ritmu spavanja jer ćete tako najbolje spriječiti neugodne nuspojave vožnje.

U automobilu ćete biti opušteniji jer u svakom trenutku možete stati i s djetetom prošetati ili ga rashladiti, ali računajte na to da bi mu i u automobilu moglo biti dosadno pa mu osigurajte dovoljno igračaka. Snimite cd s omiljenim dječjim pjesmicama i zajedno ih pjevajte ili mu pustite audiopriču da je samostalno sluša na slušalicama.

U torbi uvijek imajte dovoljno vode (izbjegavajte sokove i zaslađene napitke), vlažne maramice i vrećice za moguću mučninu. Pelene i kremicu za guzu obvezno osigurajte na putu kao i barem jednu presvlaku.

Što je potrebno spakirati?

Prilikom rezervacije smještaja, raspitajte se o kvadraturi sobe i pomoćnom dječjem krevetiću. Ukoliko ga hotel ili apartman nema, morat ćete osigurati svoj, a često se dogodi da krevetić ne stane u sobu pa se o dimenzijama važno savjetovati na vrijeme.

Osim ako ne odlazite na zaista zabačeni otok, ne pakirajte pelene u izobilju. Zauzet će vam mnogo mjesta, a lako ih možete nabaviti kad stignete na odredište. U ručnoj prtljazi, naravno, mora ih biti dovoljno.

Raspitajte se i o mogućnosti korištenja mini hladnjaka, štednjaka ili malog kuhala na kojem ćete djetetu pripremati adaptirano mlijeko i mliječne kašice po potrebi.

Osim dovoljno odjeće, ne zaboravite na higijenu, a ukoliko je riječ o manjem putovanju, nabavite mini pakiranja šampona, mlijeka za tijelo i sredstva za zaštitu od sunca i kukaca.

Kupaći kostimi, kapica i sunčane naočale neizostavni su ako putujete na more, a svakako ponesite i dugi rukav ukoliko vas vrijeme iznenadi.

U malu kućnu pomoć spakirajte paracetamol za temperaturu, vrećice elektrolita u slučaju trbušnih viroza, toplomjer, antiseptički sprej i flastere te djetetovu terapiju ukoliko redovito koristi neki od lijekova.

Nemojte se iznenaditi ako će dijete prvih nekoliko dana na novoj destinaciji biti razdražljivo. Nedostajat će mu njegova rutina pa, kad god budete u mogućnosti, nastojte se ponašati kao da ste doma. Kad je njegovo vrijeme spavanja, nemojte mu ga premiještati, a isto vrijedi i s hranjenjem.

Iako morate biti svjesni da će vam vaš bebač dirigirati velik dio ljetovanja i da će njegove potrebe uvijek biti na prvom mjestu, ne izbjegavajte zbog toga zajednički obiteljski odmor s malom djecom.

Ako se dovoljno pripremite i osigurate mu dovoljno vremena, odmora i ritam što bliži njegovom svakodnevnom, ni putovanje ni boravak u novoj sredini ne bi vam trebao biti opterećenje već užitak.