Predstavljamo sportove: Gimnastika

Gimnastika je nerijetko prvi susret djeteta sa sportom. Budući da ima najmanju dobnu granicu za početak treniranja, djeca se u gimnastiku zaljubljuju već s dvije ili tri godine života.

Pretty little girl performs gymnastic exercise

Roditelji, naoružani savjetima prijatelja i roditeljskih foruma, svjesni su da je ovaj, pomalo univerzalan sport, idealan za prve sportske korake njihovog bebača. Gimnastika djetetu daje kvalitetnu osnovu iz koje se može razvijati ljubav i sposobnost za mnogo drugih sportova.

Fleksibilnost i ravnoteža

Gimnastika je sport koji ima najviše pozitivnih učinaka na djetetov fizički razvoj jer osnažuje djetetovu muskulaturu, čini ga fleksibilnijim, pospješuje njegovu koordinaciju, brzinu, snagu, ali i disciplinu.

Ovaj sport osvješćuje dijete o njegovom tijelu, mogućnostima i limitima, a vježbe ravnoteže koristit će mu u svakodnevnom životu i učiniti ga spretnijim i sigurnijim u samoga sebe.

Čak i djeca koja nisu preveliki timski igrači, snaći će se na treninzima gimnastike jer, iako je riječ o grupi, gimnastika nije timski sport i svako je dijete priča za sebe, ovisno o sposobnostima i preferencijama.

Sport je to koji podjednako vole djevojčice i dječaci, posebice mlađi klinci koji velik dio treninga provode u osmišljenoj igri. Ritmičku gimnastiku pak više vole djevojčice iako nije isključeno da se njome bave i dječaci. Riječ je o kombinaciji gimnastičkih i plesnih pokreta na koje se nadovezuju vještine okretanja obruča, baratanje s loptom, rad s konopcima, čunjevima i drugim dodacima.

Važno je početi rano

Mišljenja su podijeljena kad je riječ o početku treniranja gimnastike. Iako je otvorena mogućnost i starijoj djeci koja se žele priključiti treninzima, mali su ipak oni koji će kasnije najviše profitirati. Trogodišnjaci su idealni za započimanje gimnastičkih vježbi, a roditelji su, u prvim mjesecima treninga obvezni prisustvovati u dvorani kako se dijete ne bi prepalo ili stvaralo nered.

Nedostatak ovog sporta je i značajan broj ozlijeda koji je najčešći kod djece starije od deset godina. Istegnuća i lomovi ponekad se ne mogu izbjeći ako je riječ o profesionalnom bavljenju gimnastikom, a jačina ozlijeda ovisi i o disciplini kojom se dijete bavi.

Gimnastika je dostupan sport i može se trenirati u većini velikih i manjih hrvatskih gradova, a mjesečne se članarine kreću od 180 do 230 kuna. Treninzi se održavaju nekoliko puta tjedno, a od opreme je potreban triko koji se može nabaviti za stotinjak kuna, par gimnastičkih papučica čije se cijene kreću od 70 do 100 kuna te eventualni dodaci poput kolutova, čunjeva, konopaca koji se mogu nabaviti povoljno u specijaliziranim trgovinama sportske opreme.

U prethodnom smo članku predstavili i dobrobiti borilačkih vještina za djecu.