Ustrajanje na razgovoru s djecom o pubertetu možda nije lako, ali je korisno

Mnogi roditelji strahuju i odgađaju što duže je moguće, prvi ozbiljan razgovor sa sinom ili kćeri o pubertetu i svim tjelesnim promjenama koje dolaze s radom hormona u toj fazi života - od rasta dojki do stidnih dlaka pa sve do "čudnih" snova

ID-100111861

.

Stručnjaci savjetuju ležerno upoznavanje djece s tom temom prije nego počnu promjene uzrokovane spolnim sazrijevanjem, što bi trebalo ublažiti nelagodu i neugodne trenutke za roditelje i samo dijete kada nastupi pubertet.

Kanadska pedagoginja Meg Hickling, stručnjakinja za seksualnu pedagogiju, smatra da je poželjno djecu što ranije početi učiti o ljudskom tijelu i svim njegovim dijelovima i funkcijama. Počnite učiti dijete općenito o dijelovima tijela i zašto su važni, o razlikama među spolovima, na jednostavan način tijekom prva četiri razreda osnovne škole. Kada nastupi razgovor o pubertetu, dijete će bez problema razgovarati jer je naučeno razgovorati o tijelu i njegovim funkcijama.

Doktorica Megan Harrison, pedijatrica specijalizirana za zdravlje adolescenata, ističe da je ključ što ranijeg razgovora roditelja s djecom o pubertetu u tome što će djeca znati što im se događa i što točno mogu očekivati kada počne prijelaz iz djetinjstva u svijet odraslih. Najbolje vrijeme za početak takvih razgovora je kad djeca imaju 7 ili 8 godina, prije nego počnu tjelesne promjene. Ako dijete sazna sve o tim promjenama ili uđe u razdoblje odrastanja, bit će vam zahvalno jer će znati da mu se događaju stvari o kojima ste već pričali i da je sve u redu s njim. Djeca žele biti informirana o nepoznatim stvarima koje ih zbunjuju i najbolji izvor informacija su roditelji kojima vjeruju. Izbjegavajući razgovor o pubertetu ili seksualnim temama, vaš radoznali mališan mogao bi potražiti informacije na internetu ili kod svojih vršnjaka i dobiti djelomično ili potpuno krive informacije, koje će ga još više uznemiriti ili zbuniti.

Roditelji vrlo često nisu sigurni kako započeti razgovor o pubertetu i seksualnim temama, no postoje knjige i priručnici koji će vam olakšati situaciju. Vožnja u automobilu može biti jedna od opcija kako pridobiti pažnju svog djeteta i doslovno ga prisiliti da sazna sve potrebne informacije, pobijedi neugodu i pripremi se za prijelaz u svijet odraslih.

Djetetu, koje pokazuje znakove neugodnosti i srama, možete pomoći tako da mu knjigu o tijelu, odrastanju, pubertetu i seksualnim temama ostavite na vidljivom mjestu, npr. kupaonici i dozvolite mu da se informira u privatnosti.

Na kraju, kako će razgovor o pubertetu teći, tako ćete i vi i vaše dijete osjećati olakšanje.

Što djeca trebaju znati o pubertetu?

Prvi znakovi ulaska u pubertet kod djevojčica pojavljuju se u dobi između 8 i 13 godina, počevši od razvoja grudi, pojavom stidnih dlačica i pojavom tjelesnog mirisa. Kod djevojčica, uobičajeni je i nagli rast. Između 9. i 15. godine grudi se povećavaju, povećava se volumen stidnih dlačica te postaju grublje i kovrčave. U dobi od 12 godina, djevojčice dobivaju svoju prvu menstruaciju (iako se kod nekih pojavljuje i ranije ili kasnije). Važno je djevojčice pripremiti što učiniti ako se prva menstruacija dogodi kad je daleko od kuće, u školi, u kinu ili u trgovačkom centru. Mame su najbolje u ovim situacijama i najlakše će objasniti svojim kćerima što se događa, no u slučaju da mama nije u blizini, važno je reći djetetu da je tata isto tako upoznat s procesom odrastanja, on sve razumije i može pomoći sa svojim savjetom.

Prvi znakovi puberteta kod dječaka počinju u dobi između 9 i 15 godina. Testisi se proširuju i pojavljuju se neugodni tjelesni mirisi. Između 11. i 16. godine, povećava se penis, povećava se količina stidnih dlaka, dječaci počinju imati maštarije ili noćne polucije, tj. niz hormona počinje sazrijevati i tjerati dječake na istraživanje. Od 11. do 17. godine, kod dječaka genitalije i dalje rastu, povećava se količina stidnih dlaka koje postaju krute, dolazi do promjena u glasu i počinju rasti dlake na licu. U tom razdoblju, dolazi i do naglog rasta.

Promjene raspoloženja poznati su znakovi puberteta, dijelom zbog estrogena, testosterona i drugih hormona.

Fizičke i psihičke promjene predstoje odrasloj dobi u koju djeca sve ranije i sve brže ulaze. Mnogi roditelji ostanu šokirani činjenicom da njihova djeca ulaze u pubertet i odrastaju, a to je sasvim normalno da se dogodi u bilo koje vrijeme nakon 7. ili 8. godine.