Ftalati svuda oko nas: Mogu li se uopće izbjeći za vrijeme trudnoće?

Ftalati (znani i kao plastifikatori ili omekšivači) su kemikalije koje se koriste još od pedesetih godina prošlog stoljeća za omekšavanje plastike koja bi inače pri savijanju bila sklona pucanju

trudnica_polje_pixabay

. Budući da ftalati nisu kemijski vezani za plastiku, postoji mogućnost njihova otpuštanja u hranu, tekućinu ili zrak.

Sumnja se da oni uzrokuju endokrine smetnje, tj. remete ravnotežu hormona u svim živim bićima. Još 2005. godine su u Europskoj uniji zabranjeni u nekim proizvodima (igračkama), dok su u SAD-u još uvijek dozvoljeni. Pa iako su djelom zabranjeni, još uvijek se nalaze u zabrinjavajuće velikoj količini svuda oko nas: u pakiranjima hrane, mirisima, kozmetici, sredstvima za čišćenje kućanstva te proizvodima za osobnu higijenu.

Dokazano je da su vrlo štetni i otrovni za trudnice jer se ne ugrožava samo njihovo zdravlje, nego i zdravlje nerođenih beba.

Godine 2003. istraživači američkog Centra za kontrolu bolesti i prevenciju otkrili su mjerljive razine mnogih metabolita ftalata u općoj populaciji. Proučavajući uzorke urina pojedinaca, znanstvenici mogu procijeniti količinu ftalata koji su ušli u ispitanikovo tijelo.

Istraživači Centra su ustvrdili da žene obično imaju više razine tih mokraćnih metabolita od muškaraca zbog ftalata koji se koriste u sapunima, gelovima za tuširanje, šamponima i drugoj kozmetici.

Iako je nepoznato kolika je najniža izloženost ftalatima koja utječe na ljudsko zdravlje, povezuje ih se s astmom, ADHD-om, rakom dojke, pretilošću, dijabetesom tipa II, nižim IQ-om, neurorazvojnim problemima, poremećajima u ponašanju, poremećajima autističnog spektra, promjenama reproduktivnog sustava, nepravilnim razvojem orana kao i problema s plodnošću kod muškaraca.

Djeca i trudnice najranjivije su skupine ugrožene ftalatima. Ove kemikalije mogu potencijalno utjecati na porođaj, tj. na gestacijsku dob i porođajnu težinu, na plodnost, te na anatomske abnormalnosti na muškim genitalijama.

Obzirom da se mogu udahnuti, progutati ili apsorbirati preko onoga što stavljamo na svoje tijelo, ftalate je teško izbjeći.

Srećom, postoje smjernice kojima se trudnice mogu voditi kako bi izbjegle konzumiranje više ovih štetnih kemikalija:

  • Izbjegavajte zagrijavanje hrane u mikrovalnoj pećnici u plastičnim posudama
  • Izbjegavajte korištenje plastičnih boca i spremnika izrađenih od PVC materijala
  • Uvijek hranu pohranjujte u posudama od stakla, nehrđajućeg čelika ili keramike
  • Parfemi često znaju sadržavati stotine sastojaka, dobro proučite sadržaj svojih mirisa ili još bolje koristite samo one prirodno dobivene
  • Smanjite upotrebu proizvoda za osobnu njegu na minimalnu razinu (šamponi, šminka, losioni, itd.)
  • Jedite organsku hranu, ftalati se nalaze i u pesticidima
  • Kupujte svježe voće i povrće, a izbjegavajte konzerviranu i prerađenu hranu
  • Smanjite upotrebu proizvoda koji sadržavaju kemikalije, te obavezno operite ruke nakon što ste ih koristili
  • Izuvajte cipele ispred vrata kako biste izbjegli unošenje u dom prašine i prljavštine koja može sadržavati ove kemikalije
  • Pazite da su vam tepisi i prozorske klupice čisti, jer se tu često zadržava prašina prepuna ftalata
  • Potražite proizvode od tvrtki i proizvođača koji na svojim proizvodima imaju istaknutu oznaku „bez ftalata“ tj, "BPA FREE"

Čini se da je naša svakodnevica pretrpana ftalatima, a praćenje ovih jednostavnih koraka može umanjiti našu izloženost njima.