Informirajte se i saznajte sve prednosti odgođenog rezanja pupkovine na porodu

Danas se općenito smatra da je rano rezanje pupkovine neškodljivo za majku i dijete, ali nakon rođenja pupkovina nastavlja pulsirati s obzirom da posteljica nastavlja svoju funkciju sve dok dijete nije sposobno disati i primati kisik preko svojih pluća, a ne preko pupčanih krvnih žila

Birth of a Baby

.

Dijete kojemu se pupčana vrpca odmah presiječe gubi svoj dotadašnji izvor kisika i primorano je preuranjeno učiniti prvi udah čime zrak u pluća dolazi na grub način. Zbog toga prvi udah izaziva intenzivan osjećaj pečenja unutar dišnih puteva. Zgrčeni izraz lica praćen plačem, koji se smatrao normalnim i poželjnim, zapravo je znak intenzivne patnje.

Usporedbe radi, prvi udah nakon prestanka pulsiranja pupkovine ili još bolje izlaska posteljice prije rezanja pupkovine, protječe gotovo nezapaženo uz opušteno i vedro lice novorođenčeta.

Dobrobiti za dijete koje dobije svoju krv iz pupkovine i posteljice su višestruke, a rezultati istraživanja kažu:

  • Ako je dijete ostalo 3 minute na razini vulve majke dolazi do transfuzije krvi prema djetetu sa stvaranjem depozita oko 50 mg željeza što prevenira kasnije anemije;
  • U prvom tjednu života dolazi do većeg pritoka eritrocita prema vitalnim organima;
  • Javlja se porast zalihe željeza sa smanjenom incidencijom anemije s dva mjeseca života;
  • Djeca odgođeno prerezane pupkovine duže doje;
  • U prijevremeno rođene djece veća je razina hematokrita, hemoglobina, arterijskog krvnog tlaka i volumena krvi s boljom kardiopulmonarnom prilagodbom, smanjen je broj umjetne oksigenacije i ventilacije (intenzivna njega) i smanjena je potreba za transfuzijom krvi;
  • Nešto veća porođajna težina zahvaljujući većoj količini primljene krvi.

Ono što svaka rodilja na svom porodu ima pravo je zatražiti da se rezanje pupkovine odgodi dok ne prestanu pulsacije, odnosno dok pupkovina ne bude blijeda i mekana, također da se prereže nakon izlaska posteljice, ali i da dodirne ili drži pupkovinu između prstiju i pregleda je li još ponegdje ljubičaste boje što je znak još održane komunikacije.

Ovo pravo najlakše je ostvariti posredstvom plana poroda predanog u trenutku primanja u bolnicu, prilikom posjeta rađaonici ili prilikom dogovora pred porod.

Ako slučajno postoji nekakav problem prilikom dogovora s osobljem bolnice oko majčine želje o odgođenom presijecanju pupčane vrpce, majka se može pozvati na Svjetsku zdravstvenu organizaciju koja tvrdi: "Ne postoji rutinska praksa koja opravdava odvajanje majke od djeteta", te preporučuje da do toga ne dolazi. Nadalje tvrdi: "Odgođeno ili izostalo rezanje pupkovine su fiziološki postupci, rano rezanje predstavlja invazivni postupak koji treba biti opravdan. Tijekom fiziološkog poroda nema opravdanja."

Također, nitko ne može biti prisiljen na određeni medicinski postupak osim u slučajevima zakonskih odredbi. Zakon ni u kom slučaju ne može povrijediti granice ljudskog dostojanstva. Roditelji imaju prava osigurana Ustavom, pravo roditelja na odluku je nezamjenjivo, ali suviše često - uslijed objektivne težine donošenje odluke se prepušta liječnicima i drugom medicinskom osoblju. U namjeri za humanizacijom liječenja morale bi se poštivati osobne potrebe. Rođenje djeteta nije bolest. Nastojanje da se porod odvija poštujući fiziološka zbivanja predstavlja garanciju za majku i dijete.

Izvor: Hrvatska udruga za promicanje primaljstva