Kada u trudnoći počinju mučnine i povraćanja?

Nelagoda u želucu, intenzivne reakcije na mirise, mučnine i povraćanja neugodni su, ali često i prvi znaci da je tijelo u drugom stanju.

Feeling awful stomachache.

Neke trudnice nikada neće osjetiti ove simptome, dok će druge svakodnevno voditi borbu s želučanim tegobama.

Važno je znati da su i jedna i druga situacija sasvim prirodne i bezopasne za dijete. Ukoliko nije riječ o ozbiljnijem poremećaju poput trudničke hiperemeze, žene mogu odahnuti i pobrinuti se da što bezbolnije izguraju kritične "mučne" tjedne.

Žene kojima je mučno imaju manji rizik od pobačaja

Jutarnje mučnine u trudnoći, znaju se provlačiti kroz cijeli dan, poglavito nakon jela ili izlaganja intenzivnim mirisima. Mučnine se u ranom stadiju trudnoće najčešće javljaju oko 5. tjedna trudnoće, a vrhunac dosežu između 10. i 14. tjedna nakon čega se obično smanjuju ili sasvim nestanu.

Iako mučnine i povraćanja uglavnom pogađaju trudnice u početnim mjesecima, nije neobično da se vrate u posljednjem tromjesečju i to u jednakom intenzitetu.

Smatra se kako je mučnina nasljedna, a njezina se pojava pripisuje divljanju trudničkog hormona hCG -a (humani korionski gonadotropin). Iako ne postoje konkretni dokazi da je upravo trudnički hormon odgovoran za mučninu i povraćanje, stručnjaci povezuju njegov nagli porast u početku trudnoće s osjećajem jake mučnine.

Veliki porast hormona estrogena za vrijeme trudnoće također uzrokuje nelagodu, posebice u kombinaciji s trudničkim hormonom.

Žene koje i inače pate od želučanih tegoba, bolesti putovanja ili su za vrijeme korištenja kontracepcijskih pilula imale problema s mučninama, vjeroatno će i u trudnoći iskusiti iste simptome.

Znanstvenici s američkog Sveučilišta Cornell potvrđuju kako su mučnine pozitivna reakcija koja štiti bebu od potencijalno opasne hrane, tjerajući majku da joj se zgadi ili da je povrati. Najčešće je riječ o nezdravim namirnicama ili opijatima kao i hrani koja, ako je lošije pripremljena, može biti izvor zaraze bakterijama i parazitma s kojima se bebin imunološki sustav ne bi mogao nositi.

Također, više je studija potvrdilo kako žene koje se bore s mučninama imaju veće šanse da rode zdraviju djecu i manje izglede da imaju spontani pobačaj.

Želudac nikada ne smije biti prazan

Ujutro su mučnine intenzivnije zbog nižih razina glukoze u organizmu pa ćete tijelo zavarati ako na noćnom ormariću uvijek imate komadić dvopeka ili suhog voća koje ćete pojesti prije ustajanja.

Iako će neke vrste hrane biti okidač za loš osjećaj u trbuhu, prazan želudac si ne smijete dopustiti. Najbolja je opcija više puta dnevno prizalogajiti u manjim količinama, ali voditi računa da nikada niste gladni.

Masnija i teža hrana mogle bi stvarati problem pa je, za vrijeme trajanja nelagodnih simptoma, dobro konzumirati laganiju prehranu baziranu na voću i povrću, fermentiranim mliječnim proizvodima i bijelom mesu i ribi.

Preparati na bazi đumbira dokazano umanjuju mučninu pa ga možete konzumirati i nekoliko puta dnevno u obliku čaja (naribajte svježi đumbir i prelijte vrelom vodom) ili kao začin u slanim i slatkim jelima. Sušeni, kandirani đumbir ukusna je grickalica, a imat će jednak efekt kao i čaj.