Krvarenje nakon poroda

Izgurale ste trudnoću i preživjele porod, ali sad još trebate biti spremne i na postporođajni oporavak i poprilično obilno krvarenje.

Girl with stomach ache sitting on bed

Krvarenje nakon poroda najnormalniji je popratni element poroda. Događa se nakon odvajanja posteljice od maternice nakon čega ostaju pokidane i otvorene krvne žile koje nakon toga prokrvare. Neposredno nakon samog poroda većina krvarenja dolazi upravo iz tog područja no ako ste imale epiziotomiju ili pucanje tkiva, krvarenje do šivanja rane može dolaziti i iz tog područja.

Nakon porođaja dolazi do lohije odnosno do postporođajnog vaginalnog krvarenja. Termin lohija potječe iz grčkog jezika i vezan je uz porođaj. Lohija se sastoji od krvi, krvnih ugrušaka odnosno tkiva maternice i bakterija.

Prvih nekoliko dana nakon poroda, lohija odnosno krvarenje uglavnom je jako i većina žena se slaže da je to "najjača menstruacija koju su ikad imale". Krv je u tom periodu svježe crvene boje i može izlaziti u tekućem stanju ili u laganim ugrušcima koji se nakupljaju nakon dužeg perioda sjedenja ili ležanja. U razdoblju najjačeg krvarenja koje se obično događa još kada je novopečena majka u bolnici, potrebno je koristiti posebne uloške koji osim što upijaju veće količine krvi su i udobni za nošenje.

Ako se proces vaginalnog čišćenja odvija prema očekivanjima, krvarenje bi kroz nekoliko dana trebalo oslabiti odnosno kroz 2 - 4 dana lohija bi trebala biti znatno vodenastija i svjetlije boje. Već nakon tih nekoliko početnih dana većina žena može početi koristiti i uobičajene vrste uložaka koji joj najviše odgovaraju. Kroz otprilike 10 dana nakon poroda, kod većine žena umjesto krvarenja pojavljuje se uglavnom slabo krvarenje ili čak već i žućkasti iscjedak.

Kod pojedinih žena lagano krvarenje u kombinaciji s iscjetkom može potrajati i do 6 tjedana što se smatra normalnim. Važno je znati da se u tom postporođajnom vremenu ne smiju koristiti tamponi već samo ulošci. Tamponi bi mogli izazvati razvoj bakterija u vašoj maternici koja se još oporavlja od porođaja.

Kako bi krvarenje što prije prestalo i vaše tijelo se oporavilo, važno je ne raditi fizičke poslove i ne dizati teške predmete. Težina vaše bebe trebala bi biti mjerilo težine koju smijete dizati. Nedovoljan oporavak vašeg tijela mogao bi rezultirati produženim krvarenjem ili ako ste već prestali krvariti povratkom krvarenja. To je jasan znak da niste dovoljno oporavljeni i spremni za bilo kakve fizičke poslove.

Koliko krvarenja je previše krvarenja?

U početnim danima nakon poroda ako krvarite toliko da su vam posebni ulošci natopljeni krvlju ili ugrušcima svakih sat vremena, obavezno se obratite liječniku ili sestri. Isto vrijedi i ako takvo krvarenje ili pojačano krvarenje potraje više od 7 dana nakon poroda. Također važno je obratiti pozornost i na miris lohije. Ako primijetite čudan ili neugodan miris svakako reagirajte. Lohija bi trebala imati miris normalne menstruacije. Kao što je već spomenuto, lohija, a nakon toga slabije krvarenje i iscjedak trebali bi potrajati do 6 tjedana. U slučaju dužeg krvarenja obavezno se javite svome liječniku koji može utvrditi da li je došlo do kompletnog čišćenja posteljice iz maternice ili neke druge komplikacije. Osim što bi vas dodatno krvarenje moglo još poprilično oslabiti postoji i mogućnost raznih infekcija ako ne reagirate na vrijeme. Stoga nikako nemojte stvari prepuštati slučaju.

Iako je krvarenje jako neugodno i dodatno oslabljuje žensko tijelo ionako već izmučeno porodom, važno je znati da je normalna nuspojava nakon poroda koju nikako ne možete izbjeći. I ne brinite, naša tijela su savršen mehanizam unaprijed spreman na ono što će tek uslijediti, pa je stoga važno znati da se kroz trudnoću tijelo pripremi i za period nakon poroda te napravi zalihe od čak 50% više krvi nego što je to uobičajeno.