Potpomognuta oplodnja: Je li u redu da roditelji unaprijed odaberu spol djeteta?

Igre pogađanja spola ili barem nadanja roditelja tijekom trudnoće i razmišljanja zašto baš žele djevojčicu ili dječaka uvijek su zabavne.

laboratorij_pixabay

Ima parova i koji pokušavaju začeti i žele baš taj određeni spol pa piju vitamine ili imaju seksualne odnose baš u određeno vrijeme ili određenoj pozi kako bi pokušali začeli bebu željena spola. No, s napretkom medicine i potpomognutom oplodnjom sve više roditelja dobiva mogućnost odabira, s gotovo 100% sigurnošću, spola djeteta još prije umetanja embrija u maternicu. Pravu lavinu komentara i brojne rasprave pokrenuli su američki par, poznati model Chrissy Teigen i pjevač John Legend, koji su izjavili da ne samo da su željeli djevojčicu, nego su i izabrali embrij djevojčice, koja će po riječima buduće mame Chrissy "voljeti slaninu, imati osjećaj za magiju i nositi cipelu br. 39".

Nakon ovih saznanja, postavljaju se pitanja i vode brojne rasprave. Da li se parovima uopće treba omogućiti ovakav izbor? Koje su posljedice na embrij i ima li ih uopće? Dok određeni dio populacije u tome ne vidi ništa loše, jer embrij je ipak nastao od njihovih stanica i ako takvim imaju pravo raditi što žele, a to pravo uključuje i odabir za njih "savršena" djeteta. Drugi se pitaju nije li ovakva mogućnost odabira embrija zapravo preveliko uplitanje u prirodni proces?

Rasprave o samom postupku IVF (potpomognute) oplodnje ne stišavaju se još od njezinih početaka 1978. godine, no sada su dobile jedan sasvim drugačiji smisao. Liječnici prije 20-tak godina uglavnom su smatrali kako nije poželjno unaprijed dozvoliti implementiranje embrija unaprijed odabranog spola, dok su zadnjih nekoliko godina malo ublažili retoriku te smatraju "kako u tome nema ništa neetičko, ali je svakako etički kontroverzno", riječi su liječnika Marka Sauera, predstojnika Klinke za plodnost Sveučilišnog centra u Columbiji.

Javnost je podijeljena, te jedna grupacija smatra kako je biranje spola djeteta narušavanje prirodnog procesa.

Da li je pregled embrija siguran za sam embrij?

IVF oplodnja sama po sebi ne otkriva ili određuje spol djeteta. Konvencionalna je to metoda, a liječnici izvantjelesno, u laboratoriju, oplođuju ženina jajašca s muškim spermijem. Nakon što embriji nekoliko dana rastu, liječnici ih "presele" u ženinu maternicu, jedan ili više njih. No, već zadnjih 20-tak godina u zapadnim klinikama nudi se mogućnost tzv. pregleda embrija, koji izdvaja one koji nose gene potencijalnih bolesti pa do mogućnosti saznanja spola. Anketa koja je 2008. godine provedena u Klinikama u SAD-u otkrila je kako čak 74% korisnika usluga potpomognute oplodnje koristi te mogućnosti. Takozvano predimplementacijsko skeniranje embrija odnosno PGS, uključuje uzimanje jedne stanice embrija te pregled kromosoma embrija. Ostatak embrija je smrznut za vrijeme postupka. Pregled pomaže liječnicima odrediti koji su embriji najvitalniji, najzdraviji i izdvojiti one koje nose potencijalne abnormalnosti u kromosomima, poput onih za Downov i Turnerov sindrom. Za vrijeme tog pregleda može se saznati i spol embrija te tako odlučiti žele li roditelji implementirati u maternicu embrij muškog ili ženskog spola.

Neki liječnici smatraju kako takvi pregledi embrija mogu našteti samom embriju, no pravih dokaza za to nema. Liječnici se pravdaju kako u zadnjem desetljeću nisu naišli na dokaze koji govore o oštećenju embrija prilikom pregleda, već upravo suprotno, zbog izdvajanja zdravijih i vitalnijih embrija imaju utjecaj na zdravije trudnoće, a kasnije i na zdraviju djecu. Osim toga, izdvajanjem zdravih embrija, smatraju kako se izbjegava implementiranje više embrija zbog njihova upitnog održavanja u maternici, a time i blizanačke i više blizanačke trudnoće.

Vodi li mogućnost odabira spola do spolne pristranosti?

Za sada nema dokaza da ova mogućnost, barem ne u SAD-u, vodi do spolne pristranosti, odnosno do favoriziranja embrija dječaka ili djevojčica. Iako nije za očekivati da će doći do skorog i općeg porasta ovakve mogućnosti bilo gdje u svijetu, pokrenula se opća rasprava kako bi to moglo utjecati na ravnotežu među spolovima.

Od europskih zemalja, Ujedinjeno Kraljevstvo zabranilo je donošenje odluke roditeljima o određivanju spola djeteta, osim kada je riječ o rijetkim nasljednim bolestima. No, etičari smatraju kako bi ova mogućnost trebala biti osobna stvar roditelja te su sigurni kako neće imati utjecaja na neravnotežu između spolova u općoj populaciji.