Vaginalni iscjedak u trudnoći. Što je "normalno", a kada treba posjetiti ginekologa?

Kao i mnogi drugi dijelovi tijela, i vagina se tijekom trudnoće mijenja, preuzima neke nove funkcije i priprema se za porod.

Happy pregnant woman talking with doctor

Većina žena primijetit će pojačani vaginalni iscjedak već u prvom tromjesečju trudnoće, i to je potpuno normalno te upravo tako mora biti. Štoviše, ima i svoju funkciju.

Žlijezde smještene na grliću maternice i okolnim stijenkama izlučuju bjelkastu tekućinu koja ispire bakterije i mrtve stanice iz ženina intimnog područja te se time sprječava nastanak raznih upala koje izazivaju svrbež, peckanje, bol i oticanje tog vrlo delikatnog područja. No količina izlučene sluzi, boja, konzistencija i miris mogu varirati od osobe do osobe, odnosno mogu upućivati i na neke probleme u vaginalnom području. Donosimo nekoliko situacija u kojima bi bilo dobro da posjetite ginekologa.

"Čisti", bjelkasti iscjedak bez posebnog mirisa

Uslijed raznih hormonalnih promjena u tijelu, ova "vrsta" iscjetka vrlo se često javlja već s prvim tjednima trudnoće i traje sve do poroda. On je dobar i pokazuje da se vaginalno područje pravilno vlaži, sprječava nastanak infekcija, ali i suhoću koja može dovesti do svrbeža i peckanja. Mnogim ženama smeta jer se može pojaviti u doista obilnim količinama ili većim nego što su navikle, ali ako vagina ne pecka i ne svrbi, ako trudnicu ništa ne boli u vaginalnom području, ako ne osjeća neugodu tijekom spolnog odnosa i ako ovakav iscjedak ne mijenja boju i miris, radi se o očekivanoj reakciji organizma koji želi vaginalno područje održati zdravim i pripremiti ga na dolazak bebe.

Kada se zabrinuti? Ovakav iscjedak može se još dodatno pojačati u zadnjim tjednima trudnoće. Tada je dobro biti oprezniji, jer ako primijetite da je iscjedak postao vodenkastiji, više tekući, može se raditi o puknuću vodenjaka i curenju amnionske tekućine iz posteljice, ali ne na donjem dijelu vodenjaka, već negdje na gornjoj stjenki. Takvo stanje iziskuje trenutačnu medicinsku pomoć i što hitniji porod.

Sivkasto-bijeli iscjedak jakog mirisa

U vagini se nalaze tzv. "dobre bakterije" koje pridonose uravnoteženoj i zdravoj mikroflori te one "loše" koje izazivaju razne upale. Tijekom trudnoće može doći do prekomjernog umnožavanja i nakupljanja većih količina bakterija u intimnom području, odnosno do poremećaja ravnoteže dobrih i loših bakterija u rodnici i oko grlića maternice, što može dovesti do infekcije zvane bakterijska vaginoza. Bolest može protjecati bez simptoma ili se očitovati bjelkasto-sivkastim ili bjelkasto-zelenkastim, rijetkim iscjetkom neugodnog i karakterističnog mirisa ribe. U nekim slučajevima javlja se nadraženost nakon spolnog odnosa, kao i svrbež vanjskog područja te moguće peckanje tijekom mokrenja.

Kada se zabrinuti? Ako simptomi nisu prejaki, ovaj bakterijski disbalans može se uravnotežiti sam od sebe s jačanjem imuniteta. Kod trudnica koje su u vrlo osjetljivom prvom tromjesečju trudnoće, ginekolog će također možda htjeti malo pričekati prije no što pripiše antibiotike. I u ovom je slučaju problem s antibioticima taj da će oni uništiti loše, ali i dobre bakterije, pa oni nisu najsretnije rješenje. Ipak, ne treba se s ovim stanjem zezati jer infekcija može naštetiti fetusu i treba otići ginekologu da pod mikroskopom pogleda o čemu se radi i koliko je upala ozbiljna.

Žućkasto-bijeli gusti iscjedak

Ovaj iscjedak signalizira gljivičnu infekciju. Osim bakterija, u rodnici se nalazi i gljivica Candida. Zbog pojačanog lučenja progesterona i estrogena u organizmu tijekom trudnoće, vaginalno područje postaje vrlo plodno tlo za prekomjerno razmnožavanje ove gljivice. Ako je u pitanju gljivična infekcija, uz nju osim žućkastog iscjetka ide i oticanje, lagana bolnost, crvenilo i svrbež vanjskih spolnih organa te neugoda tijekom spolnog odnosa.

Kada se zabrinuti? Ako simptomi nisu prošli sami od sebe za tri dana, važno je javiti se ginekologu i započeti liječenje, posebno ako ste blizu poroda. Naime, gljivična infekcija može se kod prirodnog poroda, kada beba prolazi kroz rodnicu, prenijeti i na dijete.

Zelenkasto-žućkasti grudasti iscjedak neugodnog mirisa

U ovom slučaju odmah zatražite pomoć liječnika, jer se sigurno radi o težem obliku bakterijske infekcije, najčešće takozvanoj trihomonijazi (prema bakteriji uzročniku). Uz iscjedak, ovdje je bol u donjem abdomenu malo izraženija, a javljaju se i svrbež i peckanje. Infekcija je spolno prenosiva iako se bakterija može pokupiti i preko prljavog ručnika, na wc školjci i slično. Terapiju će trebati uzimati i partner iako on neće imati nekih posebnih simptoma.

Kako riješiti vaginalni iscjedak?

Nikako. Ako je "normalan", zapravo budite sretni što ga imate. Vaše tijelo iscjetkom se brani od infekcija vaginalnog područja i to je znak da se sve odvija kako treba, odnosno da hormoni potiču organizam da se mijenja na dobrobit bebe u vašem trbuhu.

Ako je iscjedak obilan i jako vas smeta, dnevni ulošci mogu pomoći. Higijena je također vrlo važna. Ako je potrebno tuširajte se onoliko često koliko imate potrebe, ali izbjegavajte kupanje u vrućoj vodi (što i inače nije preporučljivo trudnicama). Nemojte koristiti agresivne gelove za tuširanje kako ne bi poremetili pH i floru vaginalnog područja. Izbjegavajte uske traperice, neprirodne materijale kroz koje koža ne diše. Koristite pamuk i to je otprilike sve što možete učiniti da se osjećate bolje i održavate intimno područje zdravim.