Igračke s doniranim dijelovima djecu uče o važnosti transplantacije

Japanska organizacija Second Life Toys, odnosno "Drugi život za igračke" osmislila je odličnu ideju kako djeci, ali i odraslima približiti i objasniti transplantaciju, ali i kako staru, istrošenu igračku reciklirati i ponovno upotrijebiti njezine potrebite dijelove

second life toys

Japanska organizacija Second Life Toys, odnosno "Drugi život za igračke" osmislila je odličnu ideju kako djeci, ali i odraslima približiti i objasniti transplantaciju, ali i kako staru, istrošenu igračku reciklirati i ponovno upotrijebiti njezine potrebite dijelove. Upravo ti pojedini "dijelovi" nekad voljene, ali sada zaboravljene igračke, kasnije se prišiju na neku drugu igračku kojoj su potrebni i kojoj nedostaju, a po dimenzijama joj odgovaraju, i s kojom se dijete još uvijek želi igrati. Do tada istrošena ili pokidana igračka dobiva šansu za "novi život" i nove sate igranja. Simbolika između ljudi i igračaka kojima se ovim putem udiše novi život je očita.

Igračke zapravo predstavljaju ljude i ljudske živote koji su spašeni transplantacijom organa te se na ovaj način podiže svijest, razumijevanje i educiraju djeca (ali i odrasli) o važnosti donatorstva i transplantacije organa. Kao što je poznato, svaka edukacija treba započeti u najranijoj dobi, a kod djece najlakše je kao primjer koristiti njihove omiljene igračke koje se uz malo volje ponovno mogu upotrijebiti te iskoristiti i nekoj drugoj igrački pružiti šansu za "oporavak", a djetetu sreću i zadovoljstvo u igri starom - novom igračkom.

Igračke su tako u "procesu transplantacije" dobile nove različite dijelove od sasvim drugačije igračke, ali odgovarajuće po svojoj veličini i dijelu tijela. Primjerice riba, dobiva zmajeva krila i rep, a pijetao riblji krak, dok dupinu umjesto prednje peraje savršeno odgovara medino uho ili pak do tada, pokidanu žirafinu nogu savršeno liječi medina noga.

Ovom kampanjom Japanci žele ukazati na probleme s transplantacijom dječjih organa u Japanu, ali i u ostatku svijeta. Japan je poznat po izrazito malom broju transplantiranih organa, a posebno kad je riječ o djeci. U Hrvatskoj je, na sreću, situacija nešto drugačija, te smo u prošloj godini bili prvi u svijetu po broju presađenih jetara i bubrega, a drugi po broju transplantiranih srca.