Emil i detektivi: predstava koja podsjeća djecu da vlastitim snagama mogu mijenjati svijet

Dječji klasik i jedan od omiljenih lektirnih naslova, Emil i detektivi, odnedavno se može pogledati u Zagrebačkom kazalištu mladih.

emil i detektivi zekaem

Dječji klasik i jedan od omiljenih lektirnih naslova, Emil i detektivi, odnedavno se može pogledati u Zagrebačkom kazalištu mladih Zanimljiv spoj staroga i novoga, iskusnih glumaca iz kazališnog ansambla i mladih nada, zainteresirat će publiku i prizvati ih u kazalište. Redatelj Milan Trenc poigrao se multimedijom, a cijeli je koncept pomalo filmičan i neobičan. Zašto ne? Dječji teatar podnosi svašta, a kao i na čitanje, i u kazalište djecu treba znati namamiti.

Dječak Emil dobroćudni je osnovac koji nastoji biti poslušan i koristan svojoj samohranoj majci. U posjet baki u Berlin, Emil odlazi vlakom i pritom ima veliku odgovornost jer do bake mora stići novac koji mu je majka dala na čuvanje. Igrom slučaja, u njegovu se vagonu nađe traženi gradski lopov koji mu otuđi novac te se izgubi u velikom Berlinu. Emilova potraga za novcem postaje napeta detektivska priča njemačkog književnika Ericha Kästnera koju su generacije školaraca s užitkom čitale.

Redatelj Milan Trenc poigrao se ovim svevremenskim klasikom za djecu i napravio je predstavu u kojoj glavnu riječ vode djeca, mladi polaznici ZKM-ova Učilišta. Uz malu pomoć iskusnih glumaca, djeca su ta koja predstavu vode od početka do kraja. Njihova zaigranost i vedrina osvježile su tekst, no u nekim trenutcima ipak ne možemo ne zamijetiti da je riječ o amaterima, da je tekst učen i samim time pomalo ograničavajući za neprofesionalce koji ga ne znaju prihvatiti kao prirodnu pojavu. Ipak, djeci valja čestitati na višemjesečnom radu i trudu na priči koja, iako im je svima znana, ipak postavlja vlastite scenske uvjete i zakonitosti.

Cilj je redateljev bio suštinski preuzeti Emilovu priču i vrijeme u kojemu se ona odvijala te joj dodati ponešto suvremenog Berlina, scenografije koja pleše između starih videozapisa iz dvadesetih godina prošlog stoljeća te moderne infrastrukture današnje Njemačke. Takav princip mnogima se neće dopasti, no djeca različitih dobnih skupina premijeru su odgledala s užitkom.

Iako će ga mnogi stručnjaci vjerojatno kritizirati zbog neobične adaptacije popularnog romana, autor je uspio napraviti predstavu isključivo namijenjenu djeci. Ponekad ilustrativnu, ali jasnu, napetu i zaigranu, neopterećenu scenskim zakonitostima kazališta i pomalo nalik na filmsku poslasticu kakvu bi upravo djeca odabrala pogledati. Mlađi će se veseliti djeci kao glavnim glumcima koji dominiraju scenom i razrješavaju slučaj dok će starija djeca uživati u napetim zapletima Emila i njegove gradske ekipe.

Dio priče pokušao se modernizirati, no autentičnost vremena i prostora u kojem je roman nastao, zadržan je i dominantan. Naglasak je na pouci koja djecu zaista može inspirirati i proizvesti očekivanu katarzu čak i kod onih koji još uvijek ne znaju što to zapravo znači. Dijete je čovjek u malom. Dijete razumije svijet u kojemu živi i nipošto ga ne treba podcjenjivati zbog njegove dobi i manjka iskustva. Dijete je svjesno sebe i situacija u kojima se nalazi i u kojima se nalaze njegovi bližnji i svjesno je svoje snage kojom može mijenjati stvari i sudjelovati u životu.

Emilova priča s detektivskim elementima, priča je o suvremenoj djeci koja su tek na pola puta da stignu do svijeta odraslih, ali nikako s pola razumijevanja, svjesnosti ili znanja da djeluju i budu pokretači promjena kakve želimo vidjeti u svijetu. Uz minimalnu pomoć velikih, u stanju su riješavati situacije pred kakvima odrasli često skrivaju pogled, baš zato što im samopouzdanje valja graditi od malena.

Predstava je drugačija, ali djeca će ju voljeti. Unatoč negodovanjima onih koji će u njoj tražiti profesionalne nedostatke, djeca će se smijati, uživati i s Emilom proživljavati njegovu neobičnu avanturu bez osuda i kritika, a to je ono što predstava za djecu mora biti u stanju izazvati.

Naša ocjena: 4/5

Dob: 7+

Trajanje: 60 minuta

Redatelj: Milan Trenc

Glume: Jasmin Telalović, Nataša Dorčić, Dora Polić Vitez, Zoran Čubrilo, djeca ZKM-ovog Učilišta