Bušenje ušiju kod djevojčica

O bušenju ušiju kod djevojčica u ranoj dobi već neko vrijeme vode se rasprave zagovornika i protivnika.

ID-10060555

U Hrvatskoj je bušenje ušiju kod djevojčica u ranoj dobi dio tradicije i skoro se uzima "zdravo za gotovo". Prije nekoliko desetljeća bušenje ušiju nije se razmatralo s pedijatrijskog gledišta već se smatralo najnormalnijim odvesti dijete na takav zahvat.

Pedijatri su uglavnom složni kako je rizik bušenja ušiju u bilo kojoj djetetovoj dobi iznimno malen, naravno ako je izveden u kontroliranim uvjetima i od strane stručne osobe.

U nekim kulturama, poput onih u Latinskoj Americi, najnormalnije je bušenje ušiju odmah po rođenju u bolnici, kako bi se istaknula "ženskost" bebe i kako nitko ne bi zabunom pogriješio spol. Bušenje ušiju u Španjolskoj i zemljama Latinske Amerike toliko je ukorijenjeno u tamošnje društvo da se budućim majkama poklanjaju naušnice za djevojčicu još prije nego se rodi i majka ih sa sobom uzima u bolnicu gdje ih obično odmah po rođenju i stavljaju bebi, odnosno odmah djevojčicama buše uši.

Kad se odučite vašoj djevojčici probušiti uši važno je, kao što je već spomenuto, otići kod zlatara, kako je to uobičajeno u Hrvatskoj, koji će bušenje napraviti u sterilnim i kontroliranim uvjetima. Proces bušenja je gotov za svega nekoliko sekundi i da, u tom trenutku je bolan, ali uglavnom je riječ o boli koja ubrzo nestane. Osim toga, ako je dijete jako malo ili nije svijesno što će se dogoditi niti sluti da će proživjeti bolno iskustvo, bušenja ušiju neće se nikad ni sjećati. Nakon bušenja stavljaju se medicinske naušnice koje su sterilizirane i napravljene od kirurškog čelika posebno za ovakve svrhe kako ne bi izazivale reakcije.

Medicinske naušnice potrebno je nositi do 6 tjedana. Za vrijeme tog perioda potrebno je dvaput dnevno lagano alkoholom obrisati područje oko naušnica te naušnice lagano okretati najmanje jednom dnevno. No, kada ih okrećete nemojte pritiskati bebino uho jer to bi moglo izazvati bol. Nakon kupanja potrebno je dobro obrisati područje oko naušnice kako se ne bi nakupljala vlaga.

U tom razdoblju obratite pozornost na promjene na ušnoj resici djeteta. Odnosno ako primijetite da dijete prilikom dodira reagira na bol, neugodu te ako ranica krvari ili je crvena, skinite naušnice i očistite probušeno mjesto alkoholom, a po potrebi konzultirajte se i s vašim liječnikom.

Ako primijetite povišenu tjelesnu temperaturu, povećano crvenilo ili natečenost obavezno posjetite liječnika.

Ako u 6 tjedana nije bilo reakcije možete skinuti medicinske naušnice i staviti one po vlastitom izboru. No, obratite pozornost da je riječ o naušnicama od čistog zlata. Ostali materijali mogli bi izazvati različite alergijske reakcije.

Osim toga, obratite pozornost, posebno ako je riječ o jako malom djetetu da naušnice budu malene i okrugle kako ih dijete u znatiželji ne bi slučajno zakačilo te otrgnulo s uha i pritom se ozlijedilo. Nikad ne koristite viseće naušnice kod beba ili općenito kod djece, jer mogli bi ih otrgnuti, zakačiti za odjeću ili kosu te čak i progutati, a pritom se izložiti brojnim drugim problemima, poput gušenja.

Protivnici bušenja najčešće ističu kao veliku negativnost bušenja izlaganje bebe nepotrebnoj boli i traumi, te rast ušne resice do 4 godine što bi moglo utjecati na pomicanje točke bušenja iz centra resice. Bol zaista nije velika i djeca je ubrzo zaborave, a vjerojatnost izlaganja infekciji je mala. No, razloga za zabrinutost uglavnom nema, te roditelji trebaju samo donijeti odluku žele li i kad probušiti uši svoje djevojčice.