Djeci je važno davati izbore, a najlakše ćete to napraviti u ovih pet koraka

Hoćeš li pokušati sam namazati maslac na kruh ili bi radije da ti ga ja namažem? Hoćemo li danas u kino ili bi više volio otići na kazališnu predstavu?

obitelj dorucak pixabay

Želiš li mesne okruglice ili povrtno varivo za ručak?

Ova, naizgled nepotrebna pitanja, važan su dio zdrave komunikacije s djetetom jer pokazuju roditeljevu spremnost da mu ponudi mogućnost izbora i pravo glasa u određenim situacijama.

Davajući djeci pravo izbora, jačamo međusoban odnos, olakšavamo zajedničku suradnju i suživot i učimo ih odgovornosti za vlastite odluke i postupke.

Ne stvarajte im pritisak

Prije nego dijete krenete uključivati u donošenje zajedničkih odluka, ne zaboravite da ste vi roditelj i da mališan očekuje da se o njemu brinete, rješavate komplicirane situacije i da mu pružate sigurnost. Pružanje prilike za suodlučivanje je važno, ali preveliko prebacivanje odgovornosti na dijete u njemu može izazvati zbunjenost i strah.

Djetetu uvijek dajte da bira između dvije stvari, osim ako je riječ o njegovom slobodnom vremenu, onda je na njemu da odluči onako kako želi. Nikada ne nudite opciju "ili nešto treće" jer je vjerojatno da će dijete tada pokušati manipulirati situacijom.

Budite dosljedni

Ako djetetu jednom date izbor, ne zaboravite se toga pridržavati i u budućnosti inače će dijete biti zbunjeno i frustrirano. Djeca vole znati koje su njihove granice pa ako im jedne večeri ponudite da biraju između dvije vrste večere, a već slijedeće kažete imaš varivo i ne dam ti ništa drugo, veća je vjerojatnost da će protestirati.

Obiteljske rituale pretvorite u izbore

Ako vaša obitelj svake subote odlazi na piknik u prirodu, neka dijete sudjeluje u odabiru parka ili šume u koju će se ići. Ako svakog jutra jedete žitarice, dozvolite mu da pri kupnji odabere hoćete li ih ovaj tjedan jesti s mlijekom ili jogurtom. Kada odlazite u knjižnicu neka odabere tri knjige koje želi čitati, bez obzira na to što biste vi htjeli da čita.

Tražite ih pomoć u rješavanju problema

Ako dijete neće samoinicijativno posložiti sobu ili pokupiti tanjure sa stola, izradite mu listu zadataka koju ćete zalijepiti na hladnjak ili neko vidljivo mjesto. Svakoga ga dana podsjetite da odabere neki od ponuđenih zadataka s liste i ispuni ga, a nakon toga stavi kvačicu na listu.

Prilikom kupovine darova za rođendane djetetovih prijatelja ili obitelj, dozvolite mu da se uključi i odabare jedan od nekoliko ponuđenih darova. Ako se ne možete odlučiti za neku odjevnu kombinaciju, upitajte dijete da vam pomogne. Ono će se osjećati važno, a čak i ako vam se odabir ne svidi, ponekad popustite i odaberite kombinaciju na koju se odlučilo dijete.

Pohvalite ih i ohrabrite

Nakon svakog dobrog odabira, posebice ako je dijete pospremilo sobu ili vam je pomoglo u zajedničkim aktivnostima i kućnim poslovima, pohvalite ga. Koristite rečenice poput "Divno je što si odlučio urediti radni stol" ili "Baš je dobro da si se odlučio za jabuku umjesto za čokoladu jer voće je jako zdravo i dobro za tebe"

Pokažite djetetu koliko cijenite njegovo uključivanje u obiteljske aktivnosti i recite mu koliko je ljepše kada zajednički donosite odluke.