Ova 4 roditeljska pristupa bilo bi bolje izbjegavati

Dr. John Gottman je svjetski poznat stručnjak za odnose. Kroz mnogo godina istraživanja otkrio je 4 ponašanja koja bismo trebali izbjegavati ako želimo jake i zdrave odnose.

scold

On ih čak naziva „4 jahača apokalipse“ jer je siguran da dovode do kraja odnosa. Zdrav odnos s djecom u kojem su roditelj i dijete snažno povezani ono je što omogućuje roditeljski utjecaj tijekom djetinjstva. Dakle, poznavanje i izbjegavanje ovih četiriju zamki može pomoći izgraditi bolji odnos s najvažnijima za svakog roditelja – njegovom djecom.

Prvi jahač apokalipse: Kritiziranje

Roditelji često koriste kritike u pokušaju da motiviraju dijete kako bi u nečemu bilo bolje, ali kritika rijetko motivira - ona srozava dijete. Kritika ističe nešto negativno, reflektorska svjetla upire na djetetove nedostatke i negativne osobine. Problem je u tome, kako kaže dr. Julie Gottman, što se djeca poistovjećuju s tim kritikama. Ona počinju vjerovati da nešto nije u redu s njima. Roditelji bi zato trebali biti oni koji vide najbolje u svojoj djeci i ističu njihove dobre osobine. Djeca ne mogu doživjeti ni dati sve od sebe ako im se uvijek ističe ono najgore.

Rješenje: Izostavite kritiku djeteta, ako morate kritizirajte postupak. Dakle, umjesto „Uvijek si tako nespretan, opet si prolio sok!“, koristite „Prolio si sok, molim te, donesi krpu i pobriši nered!“

Drugi jahač apokalipse: Prijezir

Prijezir je kritiziranje sa superiornije pozicije. Najčešće se iskazuje kroz nazivanje pogrdnim i podrugljivim nazivima, prevrtanje očima, sarkazam, zajedljivi humor i ismijavanje. Zanimljivo, prijezir ne usmjerava samo odnos roditelj-dijete prema udaljavanju, nego je dokazano da djeca pod utjecajem prijezira češće obolijevaju od zaraznih bolesti. Možemo zaključiti da ono što djeca čuju ne utječe samo na njihovo samopouzdanje nego ih i iznutra razdire.

Rješenje: Poštovanje. Ponašajte se prema djeci s istim poštovanjem koje očekujete i u njihovom odnosu prema vama.

Treći jahač apokalipse: Defenzivnost

Defenzivnost se opisuje kao reakcija na osobni napad. U odnosu roditelj-dijete roditelj uglavnom zauzima obrambeni stav kada shvati da je zapravo u krivu ili kada dijete ističe njegove nedostatke (kritizira roditelja). Uglavnom, defenzivnost se zasniva na stavu „Problem nije u meni, nego u tebi!“. Time se izbjegava preuzimanje odgovornosti i stavljanjem krivnje na dijete.

Rješenje: Prihvatite svoju odgovornost u nastalom problemu i poslušajte kako se vaše dijete osjeća dok pokušava shvatiti svoj položaj u nastalom trenutku. Možete mu reći nešto poput: „Žao mi je što sam vikao, preburno sam reagirao!“.

Četvrti jahač apokalipse: Odbijanje komunikacije

Odbijanje komunikacije se događa kada se roditelj povlači iz bilo kakve interakcije s djetetom. Dva su slučaja roditeljskog odbijanja komunikacije. Jedan je povlačenje emocionalne bliskosti kada je frustriran djetetom, a drugi povlačenje iz razgovora prije nego sve strane osjećaju da je problem riješen. Uglavnom takav razgovor završava rečenicom: „Nećemo raspravljati o tome, moja je odluka konačna!“.

Rješenje: Ako bijes ili frustracija roditelja tjera da podigne zid oko sebe, rješenje se nalazi u učenju tehnika smirivanja. Uzmite pauzu od razgovora na dvadeset minuta, a kada ste mirni ponovo se vratite privesti razgovor kraju za zaključcima i rješenjima na zadovoljstvo svih strana.

Jedan je savjet koji će vam pomoći izbjeći sva četiri jahača apokalipse, a to je da izgradite obostrano poštovanje u odnosu s vašim djetetom. To nije potrebno samo kako bi dijete bilo disciplinirano i puno poštovanja prema vama, to je ključ za sve odnose koje će izgrađivati u životu.

Izvor: http://www.gottmanblog.com/four-horsemen/