Ozbiljan razgovor s mališanom - otkuda dolazi meso na tanjuru?

Trenutak kada mališan shvati otkuda dolazi meso koje se svakog dana za ručkom nađe pred njim na tanjuru, može biti izazov za mnoge roditelje.

meso_pixabay

I doista, kako djetetu objasniti da se doista radi o životinjicama koje obožava i koje je naviknuo gledati u, primjerice, omiljenim crtićima?

U tom trenutku djeca znaju prilično burno reagirati. Često su tu prisutne suze, kao i izjave da više nikad neće jesti meso. Zašto ubijamo životinje i jedemo njihovo meso osjetljiva je tema za svakog roditelja, no istovremeno su svjesni kako je do tog razgovora prije ili kasnije moralo doći.

Nakon početnog šoka vrlo je važno pokazati suosjećanje s mališanom. Često nije dovoljno tek reći da je to jednostavno – tako. Upravo ova rečenica dosta je česta reakcija na upit mališana, no činjenica je kako ćete njome tek malo odgoditi sva pitanja koja se „motaju“ po djetetovoj glavici.

Iskren razgovor kao dobar početak

Prvo pravilo glasi - budite iskreni. Mnoga djeca postave jednostavno pitanje – da li zaista ljudi ubijaju nedužne životinje kako bi oni svakog dana imali ukusan obrok na stolu? Koliko god vam neprivlačno zvučala ideja da „u glavu“ kažete kako je to istina, upamtite kako je upravo ona – najbolja opcija. Neiskrenim odgovorom i ublažavanjem istine samo odgađate ono što će se prije ili kasnije dogoditi, ističu stručnjaci s područja dječje psihologije. Nije potrebno ići u detalje u pojašnjavanju procesa, pogotovo kad je riječ o manjoj djeci. No, istina je itekako poželjna. Prije ili kasnije dijete će saznati sve o procesu nastanka hrane, što će onda „baciti sjenu“ na roditelje koji su koristili laži i time poslali krivu poruku mališanu.

Prostor za potpitanja i reakcije

Jednom kada ste učinili ono što je mnogim roditeljima nezamislivo - rekli istinu upravo onakva kakva je, vrijeme je za slušanje. Rijetko koji mališan će bez reakcije prijeći preko onog što je upravo čuo. Stoga, pripremite se na suze i mnoga potpitanja. U ovakvim trenucima važno je pokazati suosjećanje i razumijevanje za ono što dijete prolazi.

Uz to, sve što vam dijete u tom trenutku kaže probajte shvatiti ozbiljno. Moguće su izjave poput „nikad više neću jesti meso“. Umjesto jednostavnog odmahivanja rukom, pokušajte pokrenuti upravo tu temu. Recite svome djetetu da navede nekoliko razloga zašto misli da je ta odluka dobra. Saslušajte ga, ali mu i na pristupačan način navedite razloge zašto je upravo meso važno za zdravlje i rast. Iako se radi o djetetu s kojim je naizgled nemoguće voditi ozbiljnije razgovore, mališani će više cijeniti ovakav pristup od jednostavnog ignoriranja i razmišljanja kako će ga nakon nekog vremena ova faza proći.

Učenje o ljudskom tijelu

Iskreni razgovor i uvjeravanje kako je normalno jesti meso nije pomoglo? Bez brige, ponekad će ova faza privikavanja na novu informaciju potrajati malo dulje. Međutim, ne morate se bojati kako do njenog kraja neće doći. Štoviše, neka ovo bude vrijeme u kojem će mališan kroz razgovore s mamom i tatom naučiti i neke nove stvari.

Stoga je pravo vrijeme za nekoliko lekcija iz anatomije ljudskog tijela! U razgovor s mališanom probajte uključiti informacije o tome zašto je meso itekako potrebno ljudskom organizmu. Naši zubi kao i probavni sustav jednostavno su „dizajnirani“ na način da upravo iz mesa osiguravaju spojeve potrebne za normalno funkcioniranje i rast. Važno je navesti i primjere iz životinjskog svijeta u kojem su životinje poput lavova rođeni lovci koji se također hrane mesom drugih životinja. Koliko god zvuči kao klišej, napomenite kako se radi o normalnom ciklusu života na zemlji.

Kada dijete odbija jesti meso

Odluke o potpunom izbacivanju mesnih proizvoda iz prehrane za većinu mališana su impulzivne, te ne traju dugo - samo dok početni šok ne prođe. Do tada, možete poštivati njegovu želju umjesto da „na silu“ jede ono što ne želi. U slučaju da ova odluka potraje nekoliko tjedana, nije potrebno odmah pribjegavati drastičnim metodama poput ucjenjivanja ili kazni samo zato što nije pojeo obrok koji ste mu pripremili. Privremeni prestanak unosa mesa ne bi trebao stvoriti poteškoće za zdravlje djeteta, no potrebno je pobrinuti se da sve potrebne nutrijente poput željeza dobiva iz drugih izvora.

U slučaju da dijete i nakon duljeg perioda svoju odluku nije promijenilo, ostavite mu mogućnost izbora. Naravno, ne bi se trebalo pomiriti s činjenicom da je mališan odjednom odlučio kako neće jesti meso koje mu je potrebno za rast i razvoj. No, moguće je napraviti svojevrstan kompromis. Još jednom mu objasnite kako jednostavno mora jesti meso da naraste velik i jak. A kada do toga jednog dana i dođe, moći će sam odlučivati želi li nastaviti s prehranom na koju je naviknuo. Stručnjaci ističu kako je u ovakve razgovore dobro uvrstiti primjere vršnjaka i prijatelja, ili pak starije osobe kojoj se dive. Napomenite kako svi njegovi prijatelji jedu meso, a stariji brat je velik i jak upravo zbog onoga što jede.

Vegetarijanstvo kao način života

U slučaju da je mališan odlučno rekao "ne" mesu, na roditeljima je da odluku poštuju, ali i da mu osiguraju unos proteina iz drugih izvora. Za početak je poželjno konzultirati se s liječnikom koji će vam dati jasne smjernice kojih se u vegetarijanskoj prehrani treba pridržavati. Srećom, danas postoji velik broj recepata koji ne uključuju meso ali i dalje osiguravaju sve potrebne nutrijente. Na brojnim internetskim stranicama, kao što je Prijatelji životinja, također je moguće brzo doći do informacija vezanih za vegetarijansku prehranu kod djece.

Pomoć izvan obiteljskog kruga kao uvod u razgovor

Ponekad kvalitetan razgovor jednostavno nije moguć. Mnoge roditelje pitanje mališana o podrijetlu mesa na tanjuru jednostavno zatekne i nisu sigurni kako reagirati. Srećom, danas se na tržištu može pronaći velik broj edukativnih slikovnica koje na pristupačan način klincima mogu objasniti što se događa u procesu proizvodnje hrane. Jasno je kako mališan iz takvih slikovnica neće saznati sve detalje vezane za proizvodnju mesa, no to nije niti potrebno. One mogu biti tek pomoć u stvaranju šire slike svijeta u kojem živi, a razgovor s roditeljima tada bi trebao biti ipak nešto jednostavniji.