U pet koraka do boljih odnosa među braćom

Koliko ste puta čuli rečenicu: „Djeca se samo tuku, no to je ono što braća rade!“, kao da je riječ o nekom svečanom drevnom ritualu koje svako dijete mora proći tijekom odrastanja?

Portrait of two happy brothers on agray background

Moraju li djeca jednostavno prerasti razne faze pune netrpeljivosti, svađa i tučnjava ili im roditelji mogu pomoći da ih preskoče i s vremenom postanu ne samo bolja braća nego i najbolji prijatelji?

„U svojoj dugogodišnjoj karijeri nebrojeno puta sam svjedočila da djeca reagiraju na sve što roditelji smatraju važnim, što je za njih visoko na top-listi životnih vrijednosti. To može biti dobro ponašanje, kućanski poslovi, odlične ocjene, molitva, odgovornost... lista može ići unedogled“, kaže dr. Sheryl Ziegler za Yourtango.com.

Stoga roditelji koji žele da im djeca postanu najbolji prijatelji – bilo zato što imaju odličan odnos sa svojim bratom/sestrom ili pak baš zato što nemaju – uz ovih pet savjeta mogu stvoriti ozračje i njegovati bliske bratske odnose, ističe dr. Ziegler.

1. Navodite djecu da su im upravo braća najbolji prijatelji

Lijepo je kada dijete dođe kući i prvi put izjavi da mu je, primjerice, mali Ivan najbolji prijatelj. No pokušajte djecu već u ranoj dobi navoditi na to da su im upravo braća najbolji prijatelji, dok su im ostala djeca najbolji prijatelji izvan kuće. Sačuvajte sintagmu „najbolji prijatelj“ kao svetu titulu za najbliže rođake – braću, sestre, bratiće, sestrične. Iako će na početku trebati dosta vježbe, dr. Ziegler ističe da će donijeti dugoročne rezultate.

2. Prijatelji za igru

Naučite djecu da je važno imati prijatelja za igru kojeg će s vremena na vrijeme pozvati kući, te da nije dobro za njih da se igraju samo s braćom. No pritom je važno postaviti neke granice: kad dođe prijatelj, braća se ne smiju isključiti iz igre na grub i bezobrazan način, ali je u redu ako se braco ili seka samoinicijativno ne uključe u igru. Tako će se razviti tri koncepta: igra s prijateljem, zajednička igra s prijateljem i bratom i samostalna igra. Čime dr. Ziegler dolazi i do trećeg savjeta.

3. Rezervirajte doba dana za predah od brata/sestre

Braća se često svađaju i tuku baš zato što provode puno vremena zajedno. Naučite ih da svatko tijekom dana treba malo vremena samo za sebe pa čak i oni ljudi koji se međusobno slažu. Primjerice, dajte im da se igraju zajedno ujutro, no nakon ručka neka provedu malo vremena odvojeni. Ovo je izuzetno korisno kako bi djeca uvidjela gdje su granice i naučila se samokontroli.

4. Ne dopustite im da se zadirkuju i govore si ružne stvari

Ako vam je iznimno važno da dođete do cilja, morat ćete uložiti mnogo više energije od „Prestani s tim, budi pristojan/na!“. Vaše dijete mora doživjeti brata/sestru kao živo biće, osobu prema kojoj se mora odnositi s ljubavi i poštovanjem, baš kao što se odnosi i prema drugima, posebice prijateljima. Dr. Ziegler predlaže roditeljima da zatraže od djeteta da pokaže ljubaznost prema braći na deset različitih načina. Nakon toga pričajte s njima kako su se osjećali dok su to govorili/pokazivali braci ili seki. Osjećaj je, dakako, dobar pa će ga djeca zapamtiti i međusobno prakticirati izjave ljubaznosti.

5. Poredak po godinama

Bilo da imate dvoje, troje ili više djece, cijenite karakteristike svakog djeteta koje su često odraz njihovih godina. Primjerice, najstarije dijete najčešće će biti najodgovornije i imati najviša očekivanja. Umjesto da se tome protivite, cijenite tu djetetovu crtu. Srednje dijete bi moglo biti mirotvorac, a najmlađe beba. Kad svi shvate da je njihova karakteristika jedna posebna kockica mozaika obitelji, svaka će uloga biti cjenjenija i korisnija.