Najopasnije igračke za djecu su...

Dolazi nam doba godine u kojem igračke dolaze u prvi plan jer su uvijek na popisu blagdanskih želja svakog mališana.

Boy with wounded leg near by scooter

Nažalost, živimo u vremenima kada ni igračka više nije samo bezopasan predmet za igru. U igračke se stavljaju razne kemikalije koje su otrovne za čovjeka, prilikom izrade se ne poštuju smjernice o sigurnosti pa mnoge igračke imaju sitne dijelove koji se mogu otkinuti, staviti u usta i izazvati gušenje, a neke sadrža razne konopce i druge oštre ili grube dijelove.

Stoga nije na odmet razmisliti prije same kupnje i pripaziti da igračka, osim što je zabavna, bude za dijete i sigurna.

U Hrvatskoj, naravno, nemamo istraživanja o sigurnosti igračaka koje se nude na tržištu, ali zato imamo bogatu Ameriku u kojoj je napravljeno istraživanje o pojedinim tipovima igračaka te je napravljena lista onih najopasnijih po sigurnost i zdravlje djece. Istraživanje je objavljeno u novom broju stručnog časopisa Clinical Pediatrics.

Rezultati su pokazali da najveći broj djece završi u Hitnoj u SAD-u zbog pada s dječjih autića, motorića, tricikla te drugih vozila (iako bicikli nisu uračunati jer ne spadaju u kategoriju igračaka već vozila). Čak 35% djece nespretni će pad sa spomenutih vozilica odvesti liječniku. Dvogodišnjaci u najvećem broju završavaju na hitnoj zbog ozljeda izazvanih igračkama, ali najozbiljnije ozljede bilježe se kod 5-godišnjaka. Od 1990. do 2011. godine zabilježen je rast ozljeda izazvanih igračkama za gotovo 40%, a oko 80% ozljeda događa se kod kuće ili oko kuće.

Najopasnija igračka-vozilo je romobil. Naime, djeca kad voze romobil rjeđe nose kacige, pa su i ozljede glave nakon pada češće i ozbiljnije. Zbog pada ili sudara, osim ozljeda glave i potresa mozga, djeca najčešće slamaju udove te dobivaju posjekotine koje zahtijevaju šivanje.

Sve to ne znači da se djeca ne bi smjela voziti u svojim pokretnim igračkama, već da roditelji trebaju poduzeti mjere zaštite, kao što su štitnici i obavezna kaciga, baš kao i kad se voze na biciklićima.

Kod djece mlađe od dvije godine, najveći su problem igračke koje sadrže sitne dijelove koji se mogu iščupati ili sami po sebi odvojiti. Postoji opasnost da dijete te sitne dijelove udahne, gurne u nos, proguta ili u najgorem scenariju - uguši se. Oko 11% ozljeda uzrok ima u sitnim dijelovima. Isto tako, valja pripaziti na igračke s oštrim ili špičastim rubovima, igračke koje sadrže tekućine i mogu se slomiti i popiti, igračke sa sitnim baterijicama koje djeca često progutaju, tzv. "agresivne" igračke kao što je primjerice pištolj sa strelicama (koja može završiti u nečijem oku ili licu), igračke s dugim špagama koje si dijete može omotati oko glave, odnosno vrata te dugodlake plišane igračke kod kojih dlaka također može završiti u dušniku bebe.

Kada kupujete igračke uvijek se prvo zapitajte je li ta igračka primjerena djetetovoj dobi i je li za dijete sigurna. Kupujte ih kod provjerenih distributera jer tako znate da su prilikom uvoza prošli potrebne sigurnosne kontrole. Na pakiranju uvijek pogledajte kojoj je dobi djece igračka namijenjena i izbjegavajte kupovati igračke za stariju djecu puno mlađoj djeci ma koliko bila napredna.