Spriječite postporođajnu depresiju u nekoliko koraka

Više od 80 % žena nakon poroda doživi velike promjene raspoloženja poznate kao „baby blues“, a 10 % novih mama pati od postporođajne depresije u prvoj godini života djeteta.

Frustrated Mother Suffering From Post Natal Depression

Većina žena smatra da nakon devet mjeseci slatkog iščekivanja slijedi razdoblje nevjerojatne sreće i osjećaju se krivima ako sreću zbog dolaska novorođenčeta zasjeni umor, velike promjene raspoloženja i plačljivost. Drage trudnice, sjetite se da je to normalno i da se svaka žena nakon porođaja bori s navalom različitih osjećaja.

Liječnici za to krive dramatični pad hormona nakon porođaja, premda ni kemija još ne može sve objasniti. Prema najnovijim istraživanjima, žene koje pate od postporođajne depresije pokazuju neke znakove i tijekom trudnoće. "Liječnici su u stanju detektirati najranjivije žene i pomoći im da preveniraju depresiju", kaže liječnik Zachary Stowe za Parents.com, direktor Programa za trudničke i postporođajne poremećaje raspoloženja na Sveučilištu Emory u Atlanti.

Spriječite depresiju nakon rođenja djeteta prateći ove jednostavne korake.

Obratite se liječniku Iznimno je važno tijekom trudnoće razgovarati sa svojim liječnikom i potražiti pomoć ako osjećate veliki pritisak, strahove itd. No osim razgovora sa svojim liječnikom, stručnjaci ističu da je važno smanjiti očekivanja. Nove mame moraju se pomiriti da će nakon rođenja djeteta imati manje kontrole nad svojim životom i da to neće trajati vječno. Nekima to ne uspijeva što vodi do tjeskobe i depresije.

Naučite se opuštati Mnoge studije pokazuju da se novorođena djeca bolje povežu sa smirenijim majkama, onima koje svaki drugi-treći dan odvoje 15 minuta za neki vid relaksacije. Vježbe disanja, meditacija ili pak opuštanje u kadi pomaže mamama da se bolje nose sa svakodnevnim stresom koje donose prvi dani majčinstva. Važno je ne osjećati krivicu i ne gledati na opuštanje kao na zadatak. Svaka mama zaslužuje malo vremena za sebe!

Spavajte kad i vaša beba spava Koliko smo samo puta čuli ovaj savjet? No velik broj žena umjesto spavanja ili opuštanja u tom periodu odrađuje neke zaostale kućanske poslove. Prema studiji liječnika Michaela O'Hare, sa Sveučilišta Iowa, mame koje uspiju nadoknaditi manjak sna najvjerojatnije neće patiti od postporođajne depresije. „Ako ste u mogućnosti, potražite pomoć obitelji i prijatelja kako biste si mogli priuštiti količinu sna koju trebate i zaslužujete“, ističe dr. O'Hara.

Nađite vremena za tjelovježbu Studija provedena na 1000 žena pokazuje da se bolje emocionalno osjećaju mame koje su vježbale kao trudnice i koje su nastavile s tom rutinom nakon porođaja. Dakako, ovdje se ne misli na zahtjevni trening u teretani nego na svakodnevnu šetnju, boravak na svježem zraku i uživanje u prirodi, ako trudnica ne mora mirovati tijekom trudnoće.

Ne očekujte da ćete biti savršen roditelj Svaka iskrena mama će vam priznati da je obukla majicu naopačke i takva izašla na ulicu ili da je zaboravila staviti novu pelenu tijekom noćnog presvlačenja. Ne slušajte one koji se samo hvale i prikazuju se savršenima jer je to daleko od istine. „Mnoge žene koje obole od postporođajne depresije su perfekcionistice i zadaju su nerealna očekivanja. „One osjećaju krivicu ako ne rade sve savršeno i smatraju da su sve žene bolje mame od njih“, kaže Joyce A. Venis, sestra na psihijatriji i predsjednica društva Depresija poslije porođaja. Venis ističe da nije važno biti savršen nego sretan roditelj.

Suočite se sa svojim strahovima Neka oba roditelja napišu na papirić svoja tri najveća straha vezana uz rano roditeljstvo i neka razgovaraju o njima. To mogu biti brige emocionalne prirode, primjerice, hoće li vas roditeljstvo udaljiti kao partnere, ili pak briga kao što je dojenje.

Budite fleksibilni Važno je prepustiti se struji. Možda jutarnje tuširanje i kava ne dođu na red do podneva. Mame bi trebale biti spremne na to da će biti dana kad će jedva pronaći malo vremena za tuširanje a kamoli za ostale stavke s liste. Umjesto da paničarite i jadikujete nad svojim kaotičnim životom, prihvatite nepredvidljivost i bacite listu.

Pridružite se nekoj grupi za podršku Izolacija pojačava tjeskobu! Za mame je dobro da se druže s ostalim mamama koje doživljavaju istu kombinaciju sreće i frustracija. Također je dobro podijeliti svoja iskustva s prijateljicom koja vas može nečemu naučiti te koja razumije kako se osjećate jer je i sama prošla isto.

Podsjetite se da najbolje tek dolazi Zahvaljujući divljanju hormona i svim ostalim promjenama, koji put je teško naći samopouzdanja, posebice ako smatrate da je ovo najbolje razdoblje u vašem životu. Fokusirajte se na svjetlo na kraju tunela: uskoro ćete uhvatiti rutinu, dojenje više neće praviti probleme i moći ćete s lakoćom izaći iz kuće. Najbolje tek dolazi nakon napornih prvih tjedana/mjeseci.