Što dati djetetu papati kad ima mekanu, a što kad ima tvrdu stolicu?

Zatvor ili tvrda stolica... ...je stanje u kojem se stolica javlja rjeđe nego obično i česta je pojava kod djece, uglavnom bez dugoročnih posljedica.

happy baby sitting on potty

Liječi se promjenom prehrane, a liječenje ovisi o dobi djeteta i “težini” problema. Na primjer u drugoj godini života uzrok tvrdih i neredovitih stolica može biti neadekvatan način prehrane uz nedovoljno uzimanje tekućine.

"Najvažnije je voditi brigu o odgovarajućoj prehrani, pa stoga djetetu nije dobro davati jabuku, bananu i rižu, ali se stoga preporučuje davanje ostalih voćki u obliku voćnog soka ili voćne kašice koje potiču pražnjenje", u odgovorima roditeljima u našoj rubrici Pitaj pedijatra pisala je Zdravka Gjergja, dr. med., spec.pedijatar te napomenula da je važno zapamtiti da se djetetu ne daje povećana količina mlijeka jer se time stvaraju kalcijevi sapuni, a rezultat je upravo tvrda stolica. Pedijatrica Gjergja preporuča da se mliječni obrok nadoknadi lakše probavljivim jogurtom ili svježim kravljim sirom. Umjesto griza, juhu je bolje zagustiti na primjer povrćem (brokula, karfiol, grašak) ili usitnjenim mesom. Djetetu često treba nuditi i tekućinu, i to vodu. Za ravnotežu crijevne flore dobro je uzimati probiotik – kod nas ih ima u svim oblicima: kapi, tablete za žvakanje, ili prašak koji se pripravi kao napitak.

Ako način prehrane ne poluči učinak, može se pokušati s preparatom koji sadrži sintetički šećer koji neresorbiran prolazi kroz probavni trakt te u debelom crijevu djeluje kao laksativ. Ako navedene mjere ne poluče uspjeh ili uz to postoje bilo kakvi simptomi pridružene bolesti, svakako se treba provesti šira obrada i poremećaj liječiti etiološki, ističe pedijatrica.

Mekana ili tekuća stolica...

...obično je posljedica zaraze virusom ili bakterijom s bolovima u probavnom sustavu. Mekana ili tekuća stolica može biti i posljedica uzimanja nekih lijekova. Proljev je stanje koje svakako treba tretirati i spriječiti dehidraciju, a važna je i obnova zdrave crijevne mikroflore.

Nadoknađivanje tekućine prva je i najvažnija mjera kod proljeva i povraćanja. Dijete treba piti puno tekućine, preporuča se više puta po manju količinu, a najbolji su izbor voda, umjereno zaslađeni čaj, razrijeđeni sok i rehidracijska otopina.

Ako dijete ima proljev, nije potrebna nikakva posebna dijeta. Mališan mora što više piti i barem 6 sati od početka rehidracije također jesti. Ako dijete još dojite, činite to što češće, onoliko puta koliko dijete želi. To vrijedi i za djecu koja piju adaptirano mlijeko. I kod većeg djeteta preporučuje se brzo uvođenje normalne uravnotežene prehrane bez dijetnih ograničenja. Ako dijete dugo odbija hranu, a osobito ako odbija tekućinu i primijetite prve znakove dehidracije, treba potražiti liječničku pomoć.

Kad se pojavi proljev, preporučuje se što prije uzeti probiotike jer su mnoga istraživanja dokazala da se uzimanjem probiotika skraćuje trajanje proljeva i broj pražnjenja crijeva s tekućom stolicom, pogotovo kad su u pitanju djeca. Opća je preporuka da dijete s proljevom odvedemo liječniku ako se proljev ne poboljša za dva do tri dana, odnosno ako primijetimo prve znakove dehidracije. Nemojte zaboraviti u obzir i djetetovu dob: što je dijete mlađe, preporučuje se raniji odlazak liječniku.