Što je Henoch-Schönleinova purpura ili alergijska purpura?

Alergijska purpura (Henoch-Schönleinova purpura) je bolest koja prvenstveno pogađa male krvne žile u koži, često i u bubrezima te u probavnom traktu, a rijetko u plućima, središnjem živčanom sustavu i drugim organima

allergic rash dermatitis skin texture of woman

Alergijska purpura (Henoch-Schönleinova purpura) je bolest koja prvenstveno pogađa male krvne žile u koži, često i u bubrezima te u probavnom traktu, a rijetko u plućima, središnjem živčanom sustavu i drugim organima. Bolesti prethodi virusna infekcija ili u pozadini postoji alergija na hranu ili lijekove. Najčešće se pojavljuje u proljeće ili jesen i to kod djece od predškolske dobi do rane školske dobi (češće kod dječaka).

Kod djece s Henoch- Schönleinovom purpurom javljaju se kožne promjene, artritis i bol u trbuhu (iako artritis i pojava boli u trbuhu ne moraju biti nužno prisutni). Blago povišena temperatura (uglavnom ne prelazi 38°C) i osjećaj umora mogu pratiti pojavu bolesti. Kod kožnih promjena, zapravo se radi o krvarenju u kožu, a pojavljuju se na mjestima pritiska kao što su stražnjica, dijelovi potkoljenice i područje oko pojasa. Promjene počinju pojavom malih rumenkastih mrlja (purpura), a tijekom nekoliko dana, purpurne mrlje mogu postati uzdignute i tvrde. Nakon što se pojavila prva, tijekom nekoliko tjedana može doći do pojavljivanja mnoštva novih mrlja.

Dijagnoza i liječenje

Kod alergijske purpure nema specifičnog liječenja osim suzbijanja simptoma. Ne postoji definitivni test za postavljanje dijagnoze, već se ista postavlja na temelju kliničke slike te laboratorijskih nalaza krvi i urina. Prognoza bolesti je odlična te najčešće prolazi spontano. Bolničko liječenje potrebno je u slučajevima kada u ambulantnim uvjetima nije moguće provesti potrebnu dijagnostičku obradu, u slučaju krvarenja, dehidracije, bubrežnih komplikacija ili radi potrebe kontrole boli. Oboljelima se svakako preporučuje mirovanje, uzimanje dovoljno količine tekućine te po potrebi lijekovi protiv bolova.

U djece mlađe od tri godine, bolest je obično kraćeg i lakšeg tijeka te se rjeđe ponavlja. Većina se djece unutar mjesec dana potpuno oporavi, ali se simptomi mogu pojavljivati i nestajati nekoliko puta. Praćenje je potrebno u periodu ne duljem od šest mjeseci, pregledi se zakazuju mjesečno, a sastoje se od mjerenja krvnog tlaka i analize urina.

Ime je dobila po dvojici njemačkih liječnika - Eduardu Henochu i Johannu Schönleinu - koji su u 19. stoljeću prvi opisali tijek bolesti. U literaturi se ova bolest još može naći pod nazivima anafilaktoidna purpura te purpura rheumatica.