Što sve trebate znati o ispadanju mliječnih zubića?

Ispadanje mliječnih zubića djeca gotovo uvijek dočekaju s veseljem jer mnogi od njih, za otpali zub, dobivaju dar od mišića ili zubić vile.

Mliječni_zubi_Pixabay

Ispadanje mliječnih zubića djeca gotovo uvijek dočekaju s veseljem jer mnogi od njih, za otpali zub, dobivaju dar od mišića ili zubić vile Mliječni zubići moraju otpasti da bi trajni zubi dobili prostor za rast, a najčešće krenu otpadati u dobi od 5 ili 6 godina.

Što su prije mliječni zubi niknuli, prije će i otpasti i to redom kojim su rasli. Tako su donje i gornje jedinice prve na redu. Do dvanaeste godine djetetu bi trebali otpasti svi mliječni zubi, a na umnjake će pričekati do srednje škole.

Ispadanje zubića ne boli

Iako je rast prvih zubića mnogim roditeljima zadavao muke i neprospavane noći, njihovo ispadanje neće biti tako "glasno". Mliječni će se zubi početi klimati onog trenutka kada trajni zubi krenu izrastati i gurati mliječne.

Zub će postati klimav, a ovisno o tome koliko se čvrsto drži, dijete će ga moći okretati, mrdati i igrati se jezikom što će mu vjerojatno biti jako zabavno. Ako se dijete ipak požali na bol, moguće je da mu nicanje trajnih zubiju smeta ili su mu počele nicati šestice pa mu bol ublažite sirupom protiv bolova.

Čupanje mliječnih zubića neobičnim metodama poput vezanja zuba koncem za kvaku nije preporučljivo i može nauditi djetetu, pa ga svakako upozorite da zubiće ostavi na miru i ne vadi ih van nasilnim metodama.

Zubi će ispasti sami, treba imati strpljenja za vrijeme klimanja, a vade se samo ako istovremeno izbiju trajni te dijete dobije dodatan red zubića koji može stvarati probleme. Takve, rijetke komplikacije, rješava stomatolog.

Održavanje oralne higijene

O zdravlju oralne šupljine valja voditi brigu od dolaska prvih mliječnih zubića. Roditelji bi trebali dijete od najranije dobi navikavati na prstić ili četkicu u ustima koja lagano masira zubno meso i zubiće. Stomatolozi ne preporučuju zubne paste s dodatkom fluora sve dok dijete nije sposobno samo ispljunuti pastu.

Higijenu valja posebno pojačati s dolaskom trajnih zubiju, a dijete bi u predškolskoj dobi trebalo biti naučeno na redovito četkanje zubiju minimalno dvaput dnevno.

Roditelji se znaju prepasti kada shvate da su djetetove gornje i donje jedinice jako razmaknute i znatno veće od ostalih zubića. Ta, "ružna" faza, proći će kada svi trajni zubi izrastu i poslože se u čeljusti.

Svaku, ozbiljniju devijaciju, otkrit će stomatolog koji će po potrebi dijete uputiti ortodontu.