Bob – mahunarka koja nas čini sretnima

Bob je ukusno i hranjivo povrće koje se može pripremiti na bezbroj načina. Bogat je bjelančevinama i vlaknima, vitaminima i mineralima i zaslužuje mnogo više naše pozornosti.

Fresh broad bean on kitchen board

Iskoristite proljetnu sezonu i uživajte u zdravom zelenom zrnju specifičnog oblika bubrega.

Bob je jedna od najstarijih kultiviranih vrsta povrća koja se uzgaja više od 8000 godina. Od davnina zauzima posebno mjesto u antičkoj kuhinji: u njezinim svilenkastim zrnima, kremastoj teksturi i jedinstvenom slatkastom okusu uživali su i stari Grci i Rimljani. Danas je iznimno cijenjena mediteranska namirnica u cijelom svijetu. Pomalo zaboravljen zadnjih desetljeća u Lijepoj Našoj, bob ponovno dobiva na popularnosti, i to ne samo u primorskim krajevima.

Riječ je o niskokaloričnom povrću iznimno bogatom bjelančevinama i vlaknima, s malo masnoća, stoga je odlična namirnica ako želite izgubiti koji kilogram prije ljeta. Kombinacijom boba i ostalog povrća dobit ćete zasitan, hranjiv i ukusan obrok. Dijetalna vlakna mogu smanjiti razinu kolesterola u krvi, a samim time i rizik od kardiovaskularnih oboljenja.

Bogat je folnom kiselinom, esencijalnom za rast i razvoj novih stanica koje su zaslužne za prevenciju moždanih oštećenja, što je odlično za trudnice i njihove bebe. Većina mahunarki, uključujući i bob, odličan je izvor željeza koje je također iznimno važno u trudnoći. Bob je bogat i cinkom, manganom, kalcijem, kalijem, magnezijem i vitaminima B kompleksa.

Ukusna mahunarka može vas nasmijati i učiniti sretnima jer sadrži visoke koncentracije L-DOPA aminokiselina. Ova aminokiselina utječe na povećanje razine neurotransmitera dopamina koji sudjeluje u važnim moždanim funkcijama kao što su spavanje i raspoloženje.

Najbolje je uživati u bobu dok je mlad, no možete ga nabaviti u bilo koje doba godine zamrznutog. Iako treba malo više truda oko čišćenja, tolike su mogućnosti pripreme ove ukusne povrtnice da se trud isplati. Prvo valja izvaditi zrnje iz mahune. Zatim bob prokuhati u vodi oko dvije minute, isprati ga hladnom vodom, iscijediti i zrno po zrno lagano istisnuti iz tvrde, papirnate, sivkaste opne. Zrnje intenzivne, zamamne zelene boje sad je spremno za daljnju pripremu, a može se koristiti za pripremu variva, juha, priloga, salata, pirea, rižota... Donosimo recept koji će se svidjeti i najmlađima:

Bruschette s mozzarellom i pireom od boba i mladoga graška Sastojci

Pire od boba i graška:

150 g mladog graška (zrna) 250 g boba (zrna) svježe lišće metvice parmezan sok od pola limuna 2-3 žlice ekstra djevičanskog maslinovog ulja

mozzarella tostirane kriške kruha

Priprema

1. Bob blanširajte 2-3 minute, zatim ga ocijedite i ogulite. Grašak po želji kratko blanširajte, no ako je jako mlad i mekan, možete ga ostaviti i sirovog.

2. U multipraktiku usitnite mladi grašak, skuhani bob i metvicu. Dodajte parmezan i žlicu maslinova ulja kako biste dobili željenu, kremastu teksturu. Provjeravajte teksturu i polagano dolijevajte još žlicu-dvije ulja.

3. Tostirajte kriške kruha, stavite na njih malo pirea od boba i graška i na vrh složite nekoliko kriškica mozzarelle.

Ako dodate malo više ulja, ovaj pire možete koristiti i kao preljev za tjesteninu, odnosno kao pesto.