Dječak ne želi dijeliti igračke s drugom djecom

Molim pomoć! Imam sina koji uskoro puni 28 mjeseci, veoma živahan dečko i pun energije. Sve ga zanima. Prije 2 mj smo se odselilii i od tada postaje neposlušan u prisustvu drugih osoba.

shutterstock_1735801265.jpg

Ima mlađu seku od 6 mjeseci prema kojoj je veoma pažljiv i nježan, ali neće s njom ni sa kim dijeliti igračke. Kada je u društvu druge djece voli se igrati, ali čupa im igračke iz ruku, dok jednog dječaka udara i to se odnosi samo na njega. Plače kada nije po njegovom tj. dere se, a kada smo sami on je izrazito dobro dijete. Hvala na savjetu.

Draga mama,

sigurno ste zbunjeni ovakvom promjenom ponašanja Vašeg sinčića te nekada ni sami ne znate kako se postaviti prema njemu. Vaš sinčić trenutačno se nalazi u razvojnoj fazi koja se zove ''terrible two'' ili ''strašna druga''. Ta faza dječjeg razvoja traje negdje od 1.5 g do 3 g i tada je odgoj djece nešto zahtjevniji jer često pružaju otpor roditeljskim zahtjevima i testiraju granice. Znatiželja i istraživanje svijeta, kao što ste prepoznali kod svog dječačića, karakteristični su za ovo razdoblje. Također, u ovome razdoblju djeca najčešće nemaju još dobro razvijen govor te im je teško verbalno izraziti svoje želje, misli i osjećaje. Oni to rade indirektno - kroz ponašanje. Skakanjem, bacanjem, vikanjem, udaranjem ili uzimanjem stvari pokazuju da ih nešto smeta ili da bi nešto htjeli. Takvo ponašanje može biti izazovno za roditelje jer često moraju postavljati granice.

Kažete da je vrlo nježan i pažljiv prema seki, ali da ponekad zna i udariti drugo dijete ili na silu uzeti igračku iz ruku. Dijete teško shvaća da treba pričekati svoj red, već se ponaša po principu „sada i odmah“. No, s druge strane važno je da reagirate na grubo otimanje igračaka tako što ćete mu verbalizirati njegove osjećaje „Znam da bi se ti baš želio sada s tim igrati“ i nježno postaviti granicu „Ali sada se Ivan igra s njom. Možeš se igrati s drugom igračkom (pokažite mu kojom) ili pričekati da Ivan završi s igrom“. Iako mu je teško verbalno izraziti sve svoje želje i osjećaje te to najčešće radi kroz ponašanje, važno je da nauči koja su ponašanja prihvatljiva, a koja ne. Kako postaviti granice, a ujedno i očuvati Vaš odnos s malenim možete detaljinje pročitati u ovom članku : https://klinfo.rtl.hr/djeca-2/predskolci/agresivno-ponasanje-kod-djece/

Spomenuli ste da Vaš sinčić ne želi dijeliti igračke što je normalan dio njegovog razvoja. Ovdje je važno da ga ne forisirate u tome jer bi se mogao javiti suprotan efekt. U redu je da ima svoje igračke koje ne želi podijeliti i u tome ga treba pustiti. Vašim primjerom i postepenim sazrijevanjem naučiti će kako dijeliti igračke i produbljivati svoje odnose s vršnjacima. Nadalje, u kratko vrijeme dogodilo se mnogo promjena u njegovom životu. Sasvim je normalno da djeca imaju veću ili manju reakciju na rođenje brata ili sestre jer odjednom prestaju biti središte pažnje svojih roditelja i bliske okoline. Također, još je tu i preseljenje koje je samo po sebi stresno i zahtjeva dodatnu prilagodbu. Vjerujem da dolazak nove bebe i promjena ponašanja starijeg sina vjerojatno iziskuje puno truda i energije, no pokušajte naći vrijeme u danu kada ćete moći biti fokusirani samo na Vašeg sina. Vjerojatno mu je u ovom razdoblju prilagodbe potrebno više roditeljske pažnje koja će mu pomoći da se nosi s teškim emocijama koje ima u sebi. Velike promjene djeci ulijevaju osjećaj nesigurnosti te ćete mu kroz uspostavu stabilne dnevne rutine, Vaše fizičke blizine i davanja dodatne pažnje zasigurno ubrzati njegov period prilagodbe nakon ovog intezivnog razdoblja.

Želim Vam puno sreće,

Jelena Borić, magistra psihologije

Centar Proventus