Kako da roditelje upozorim da njihov dječak treba stručnu pomoć?

U grupi imam dijete koji nosi aparat za kukove. Neizvjesno je do kada će ga nositi. Prvih 2 mjeseca nije dolazio u vrtić, a kada je počeo dolaziti, svako jutro povraća.

shutterstock_1735801265.jpg

Nema temperaturu, ne boli ga trbuh. Iz priče s majkom doznala sam da i kad odlazi na kontrole za kukove povraća. Molila bih Vas za savjet na koji način da razgovaram s roditeljima, jer mislim da je djetetu potrebna stručnija pomoć od mene i samih roditelja. Hvala na odgovoru. BT

Poštovana,

čini mi se da ste zaista zabrinuti za dijete i vjerujem da Vam nije lako jer je djetetu svakodnevno teško. Odlično je da ste uvidjeli potrebu da se dodatno razgovara s roditeljima i mislim da je važnije kako ćete razgovarati s roditeljima, od onog što ćete im reći. Pristup koji je uvijek jako dobar je razgovor s puno empatije.

Možda kao okviran primjer: "Vidim da Vam je teško zbog svega što se događa s Vašim djetetom i razumijem da niste sigurni što bi ste trebali napraviti, no čini mi se da Vaše dijete tako reagira kada je pod emocionalnim stresom.” Kod takvih težih simptoma uvijek treba biti oprezan kod donošenja zaključaka, tako da bi svakako trebalo kroz empatički razgovor s roditeljima, gdje će im se paralelno pružiti I podrška, doći do mogućeg uzroka problema. Naime, važno je dati roditeljima do znanja da ih razumijete i nježno sugerirati moguću dodatnu opciju, uz konkretno objašnjenje zašto to mislite.

Također je važno kakvu Vi pomoć smatrate da bi dječak trebao i što bi ste Vi napravili? Bez obzira na vanjsku stručnu pomoć, izuzetno vrijedna osoba u dječakovom životu ste upravo Vi jer provodite puno vremena s njim. Da li ima nešto što Vama treba da se osjećate da mu više pomažete? Da li ima određenih situacija kada vidite da je dječaku osobito potrebna pažnja, izuzev kada povraća? Sve su to situacije u kojima se vjerojatno češće ili rjeđe nalaze i njegovi roditelji i zato Vaši primjeri i Vaši postupci prema dječaku mogu biti od velike pomoći roditeljima da ga bolje razumiju te da mu svi zajedno što više pomognete. Svaki na svoj način. U slučaju da u sklopu vrtića imate psihologa, možete i njega uključiti u cijeli slučaj, kako bi ste zajedničkim snagama probali s roditeljima doći do odgovora. Sretno!

Maja Bonačić

dipl. psiholog, praktičarka terapije igrom

Centar Proventus