Kako djeci različitih dobi reći da se mama i tata razvode?

Poštovani, molim Vas za savjet kako djeci od 8 godina (djevojčica), 6,5 godina (dječak) i 4 godine (dječak) reći da se mama i tata razvode?

shutterstock_1735801265.jpg

Da im se to priopći kad su svi zajedno ili svakom posebno? Djevojčica, obzirom na to da je najstarija, a i emocionalno je najosjetljivija, mogla bi prenijeti obrazac reakcije na braću, u smislu da oni vrlo često u situaciji u kojoj ne znaju što bi - kopiraju njeno ponašanje. Kada je to poželjno učiniti s obzirom na to da još uvijek živimo svi zajedno, nema ekscesa između bivšeg supruga i mene i naizgled smo skladna obitelj? Nisam sigurna da li bih im išta govorila dok još ni mi ne znamo kome će sud povjeriti djecu, jer ne vidim smisao u tome da im nešto kažemo, a u biti ništa nije fizički izmijenjeno (živjet ćemo zajedno dok sud ne dodijeli djecu jednom od nas). Hvala Vam!

Draga mama,

vidi se da ste brižna majka koja promišlja o tome kako u ovoj izazovnoj situaciji odreagirati najbolje moguće u odnosu na djecu. S obzirom na razliku u dobi i mogućnosti da razumiju ovakvu situaciju ok je odabrati reći im odvojeno. Na taj način moći ćete adekvatno odreagirati na reakciju svakog djeteta pojedinačno. Ili možete odvojeno reći djevojčici, na način koji je primjeren za njezinu dob, te zajedno dječacima.

Kao što ste i sami naveli, s obzirom da još ne znate točno kako će se situacija odvijati vezano uz mjesto stanovanja i dodjelu skrbništva u redu je da im informaciju o tome date tek kada saznate neke konkretnije informacije. Odnosno, da se prvo dogovorite s mužem koji je plan i onda tek djeci date informaciju da će netko živjeti negdje drugdje ili što već bude dogovoreno.

Dječje reakcije mogu biti različite. Od početne zbunjenosti, ljutnje, neprihvaćanja do blage reakcije na samom početku. Važno je da znate da će djeci svakako trebati neko vrijeme da shvate i prihvate što se događa. Uobičajeno je da djeca imaju sljedeće faze kao reakcije na razvod roditelja:

1. Negiranje – povlačenje u sebe i sanjaranje o cjelovitoj obitelji, odbacivanje realnosti

2. Bijes – povlačenje u svijet mašte je kratkotrajan. Kad shvate da je realnost jedno a njihove želje drugo, reagiraju bijesom. Provala bijesa i agresije, posebno je usmjerena na odrasle i to na one koji imaju ulogu sličnu roditeljskoj.

3. Nagodba – kada shvate da svojom agresijom, izazivaju agresiju kod drugih, čine nagodbu sami sa sobom – biti će bolji, trudit će se pa misle da će se roditelji pomiriti.

4. Depresija – kada shvate da niti promjene u njihovom ponašanju ni bilo čime drugim ne mogu utjecati na odluku roditelja, često optužuju sebe za razvod. Žalosna su jer misle da su svojim ponašanjem povrijedila roditelji i sklona su pretjerano se samooptuživati.

Prihvaćanje – na kraju vide da odluka o razvodu ne ovisi o njima te razumiju da će biti rjeđe s jednim roditeljem.

Sve faze su važne da dijete prođe. Ukoliko dijete ne prođe sve faze, postoji mogućnost da se u kasnijem razvoju pojave različiti problemi. Važno je djeci ponavljati kako ćete im Vi i dalje biti roditelji I da ćete i dalje brinuti za njih i voljeti ih. Sretno!