Na moju su kćerku počeli previše utjecati komentari vršnjaka na njezin izgled

Moja kćerka od 11 godina je iščupala obrve, jer nije željela da je djeca zadirkuju zbog spojenih obrva.

shutterstock_1735801265.jpg

Molim vas koji je najbolji način da joj objasnim da to nije dobro, raditi stvari radi drugih, i da više donosi štete nego koristi. Hvala. Jelena

Draga mama,

vaša kćerka se sada nalazi u vrlo osjetljivom periodu: u periodu koji je obilježen raznim promjenama, što fizičkim što psihičkim. Njezino samopoštovanje je trenutno labilno, a na njega svakako utječu komentari vršnjaka. Pokazalo se da fizički izgled, u odnosu na ostale dimenzije pojma o sebi, najviše pridonosi općem samopoštovanju kod mladih (a posebice kod djevojaka). U ovoj dobi uloga vršnjaka je velika, a glavna preokupacija mladih je kako postići prihvaćanje i status među grupom vršnjaka.

Postoji li neki brzi i jednostavni recept ili trik kako pomoći Vašoj kćerki da nije dobro raditi ono što se drugima sviđa ili što drugi žele, odgovor je nažalost ne. Svakako mislim da bi bilo dobro da s iskrenim zanimanjem razgovarate s njom na način da je pitate kako to da je iščupala obrve; je li to isključivo radi druge djece ili se možda I njoj tako više sviđa. Savjetujem Vam da provjerite je li razlog isključivo zadirkivanje druge djece ili je možda to ipak bila njezina ideja – možda su doista njoj ljepše počupane obrve. Slobodno joj recite da Vam smije reći i ako je to bila njezina želja – možda joj drugi put Vi možete pomoći oblikovati obrve.

Ako joj bilo isključivo važno mišljenje drugih, tada smatram da će kontinuirani razgovori s Vama biti od velike koristi. Možete je pitati što ona misli o tome je li dobro uvijek činiti neke stvari kako nas drugi ne bi zadirkivali; možete joj dati primjere što ste Vi činili i kako ste se osjećali kada su Vas zadirkivali, kako ste se izborili za sebe; možete joj ispričati kako su nekada mobilni aparatići za zube bili “out” a sada su u modi, itd. Nadalje, možete razgovarati i o njezinom stavu prema fizičkom: je li to jedino što određuje čovjeka; bi li se njoj svidio netko samo zato što je lijep ili se primjerice ne bi družila s nekim zato što ima „grbav“ nos; imamo li svi isti ukus, odnosno sviđaju li nam se svima isti ljudi… Ljudi često puta iz vlastite nesigurnosti i želje da prikriju svoje nedostatke „izvlače“ tuđe. Možemo li utjecati na njihove komentare – ne možemo; no možemo utjecati na to kako ćemo na te komentare reagirati. Dobar uvod u ovaj razgovor može biti i jedan zanimljiv video link: http://www.index.hr/black/clanak/poslusajte-dirljivi-govor-najruznije-zene-na-svijetu/720708.aspx

Važno je osvijestiti da kada o sebi mislimo da smo ružni, često si počnemo pripisivati i druge negativne osobine, uslijed čega razvijamo i njegujemo pesimističan pogled na život uopće. Zbog takvog razmišljanja ne dajemo sebi šansu da pokažemo svijetu i sebi što sve možemo i znamo, jer nas u tome sprečava uvjerenje kako smo neprivlačni, a samim tim i bezvrijedni. Upravo ovaj video govori o tome kako nas i ružni komentari drugih mogu motivirati da krenemo dalje i definiramo sami sebe neovisno o mišljenju okoline.

Vaš zadatak nije lagan, no sigurna sam da će Vaša kćer uz roditeljsku ljubav, podršku i razgovore proći i kroz ovaj period.

Ukoliko procijenite da je njoj i/ili Vama potrebna podrška stručnjaka, slobodno nam se obratite u naš Centar. Želim Vam puno sreće.

Kristina Bačkonja, dipl. psiholog i NLP trener

Centar Budi svoj