Nakon puno promjena u okolini, dječak reagira histeričnim ispadima

Pozdrav, imam sina od 20 mjeseci, koji je do neki dan bio savršeno dijete.

shutterstock_1735801265.jpg

U zadnje vrijeme su nam se zaredale stresne situacije (prije mjesec dana preseljenje, konstantno privikavanje na vrtić, kad smo prošli privikavanje završio je u bolnici, izbivao dva mjeseca, pa smo ponovno krenuli tri tjedna, pa se promijenila teta...) Prošli tjedan je bio bolestan, i od tad su počeli napadaji histerije. Kad nije po njegovom, vrišti, lupa, baca stvari, baca se po podu, lupa nogama. Znam da je skoro dvogodišnjak, čitala sam o tantrumima, „trible two“ itd., pročitala sam puno članaka i savjeta kojih se pokušavam držati. E sad, preko dana to čak i nije problem, uspijevamo ga korigirati, smiriti, razgovarati (u vrtiću uopće nema ispade), ali noću počinje šou. Naime, još se budi noću tražeći bočicu s vodom. Kad se probudi, ako je ne dobije odmah, počinje histerija; ako ga pomaknem, pokrijem, urla, lupa nogama.. Strašno za vidjeti. Strah me je da nije neki poremećaj, iako zaista nisam primijetila ništa osim njegovih frustracija zadnjih par dana a ne znam kome da se obratim. Uz sve, ide mu van jedan zubić, imao je blagu upalu uha pa je i zbog toga nervozan. Molim Vas, pomozite mi savjetom. Andrea

Draga mama,

vjerujem da je vrlo iscrpljujuće kada želite pomoći svome djetetu i radite sve što mislite da je najbolje, a i dalje postoje situacije kada se osjećate bespomoćnima. Djeca se razlikuju prema temperamentu i kao što ste i sami spomenuli, promjene u njihovoj svakodnevici i/ili dnevnoj rutini nekoj djeci mogu biti vrlo stresne. Tada se djetetu poljulja bazični osjećaj sigurnosti i treba mu neko vrijeme kako bi se priviknulo na nove okolnosti i prihvatilo ih.

Uz to, spomenuli ste kako je Vaš dječak u zadnje vrijeme bio bolestan. I odraslima je to vrlo stresno, a kada još pomislimo da dijete niti ne razumije što mu se događa, kada će i hoće li to proći, što mu može pomoći i kako uopće podijeliti to kako mu je... onda možemo zaključiti da je za dijete to puno veći stres kao i frustracija. Svaka nakupljena frustracija kad tad izađe van. Bilo kroz naše ponašanje, ili u gorem slučaju – kroz psihosomatske reakcije tijela.

Mislim da je odlično to što se informirate i što dajete sve od sebe da olakšate svom mališanu. Ipak, ponekad će i uz najveći trud dijete u stresnim razdobljima reagirati na način na koji Vi opisujete. Važno je da u situacijama kada se uzruja budete uz njega i da mu pomažete da se smiri. Vaša fizička blizina, predvidiva dnevna rutina, kao i vaš osjećaj sigurnosti u sebe da ste dobra majka koja čini sve najbolje za svoje dijete, zasigurno će ubrzati njegov period prilagodbe nakon ovog izazovnog razdoblja.

Ukoliko ćete imati potrebu za dodatnim savjetovanjem slobodno se javite u Centar Proventus ili nekom drugom stručnjaku.

Tea Knežević, magistra psihologije, praktičarka terapije igrom

Centar Proventus