Otkad smo uveli dohranu, beba se češće noću budi. Je li gladna?

Poštovani, potreban mi je savjet. Beba ima 6 mjeseci i deset dana, rođena je dva tjedna prije termina i na rođenju je imala je 2650 g i 50 cm dugačka.

shutterstock_1735801265.jpg

Inače u pitanju je bila izvantjelesna oplodnja. Na zadnjoj kontroli s punih 5 mjeseci imala je 7050 g. Prva četiri mjeseca je sisala u kombinaciji s Aptamilom, a poslije sam joj davala samo Aptamil. Imala je 5 obroka, od 150 ml do 180 ml. Spavala je po cijelu noć. Tjedan dana prije no što je napunila 6 mjeseci počeli smo uvoditi obroke. Dala sam joj rižine pahuljice i lijepo je prihvatila, nakon tjedan dana uvela sam mrkvu, a nakon tjedan dana i jabuku. Namjeravam dalje uvoditi krumpir, tikvice, breskvu i krušku. Sada ovako izgleda redosljed obroka:

- ujutro oko 7 dohrana Aptamil 180 ml a nekad i manje,

- oko 10 h joj izblendiram cijelu mrkvu,

- oko 13 h dohrana Aptamil 180 ml,

- oko 17 h rižine pahuljice (u 150 ml aptamila 4 jušne žlice pahuljica)

- 20 h Aptamil 180 ml.

Od kad smo uveli čvrstu hranu noću se često budi, pa mislim da je gladna. Kad joj ponudim mlijeko tijekom noći, popije oko 120 ml. Moje pitanje je da li je ovakav način ishrane u redu? Da li trebam nešto promijeniti? I kako bi ustvari trebao izgledati redosljed hranjenja u jednom danu ako ovo nije u redu? Hvala. Vesna

Poštovana,

kako dijete raste tako mu je potrebna veća količina hrane, odnosno energije i hranjivih tvari. Naime, poznato je da postoje i tzv. skokovi u rastu i razvoju djeteta što ponekad rezultira češćim traženjem hrane, odnosno povećanim djetetovim potrebama. Vaš raspored obroka je dobar, no zamjenom jednog mliječnog obroka miksanom mrkvom sigurno ste smanjili energetski unos u djeteta, stoga savjetujem da voće i povrće obogatite žitaricama, u ovom slučaju rižinim pahuljicama i time obrok učinite kaloričnijim. Isto tako savjetujem da u prehranu djeteta uvedete i visokokvalitetne masti poput ulja uljane repice i maslinovog ulja, na ovaj način povećat ćete energetsku vrijednost obroka, dodat ćete bitne hranjive tvari poput omega masnih kiselina i napravit ćete kašicu ukusnijom te će je dijete bolje prihvatiti.

Tena Niseteo, dipl.ing.preh.teh.

nutricionistica/specijalistica za kliničku dijetetiku i metabolizam

Klinika za dječje bolesti Zagreb

Definicija hrane d.o.o.