Pod stresom sam zbog škole i mislim o sebi da sam ružna

Pozdrav, imam 16 godina i već tri puta sam išla kod psihologa, ali ne pomaže. Moj problem je nervoza i stres zbog škole i fizičkog izgleda.

shutterstock_1735801265.jpg

Ja bi htjela da imam sve petice u školi ali ne ide (inače sam uvijek bila odlična učenica). Najveća želja mi je da završim fakultet. Ali teško se osjećam kad dobijem npr.2. Imam podršku roditelja. Inače za sebe mislim da sam ružna, iako svi kažu da nisam. Molim vas dajte mi savjet. Laki

Draga čitateljice,

prije svega mislim da je dobro da si se nekome obratila jer to znači da si motivirana i da se želiš osjećati dobro u svojoj koži. Ono što odmah moram naglasiti je da na taj osjećaj i tu promjenu možeš utjecati samo ti – psiholog ti može pomoći da nađeš svoj način, ali nema nikakve moći niti čarobni štapić kojim bi mogao zamahnuti i utjecati na tvoje stanje. Sve ono što ti može pomoći da se nosiš sa stresom zbog škole i negativnih misli već je u tebi.

Prije nego nastavim dalje, imam za tebe nekoliko pitanja koja ti mogu pomoći da iz malo drugačijeg kuta vidiš stvari:

  • Što će se dogoditi ako ne dobiješ uvijek peticu?
  • Upisuju li fakultet samo oni koji imaju sve petice?
  • Znaš li nekoga tko je upisao fakultet a nije imao sve petice u školi?
  • Znaš li nekoga tko je imao sve petice u školi a nije upisao željeni fakultet?

Ako slabiju ocjenu doživljavaš kao neuspjeh, tada si zasigurno bezvoljna i obeshrabrena. A to nije put ka boljoj ocjeni. S druge strane, ako na ocjenu gledaš kao na povratnu informaciju – npr. možda ta dvojka znači da nisi prošla cijelo gradivo; da si premalo pažnje obratila na jedan dio gradiva; da taj profesor/ica ima drugačije kriterije – to znači da tu povratnu informaciju možeš iskoristiti idući put i dobiti višu ocjenu. Sve što činimo ili ne ostavlja posljedice – na nama je da učimo iz tih posljedica i da drugi put budemo još bolji. Dakle, neuspjeha nema: samo povratnih informacija o našem radu, koje možemo iskoristiti.

Što se tiče fizičkog izgleda, sigurna sam da i većina tvojih prijateljica ima sličan ili isti problem kao i ti (samo možda o tome ne govore pred drugima). Smatraš li da su one lijepe? Je li ti se ikada dogodilo da je tebi netko bio lijep a tvojoj prijateljici/obitelji/poznaniku nije? Ili obrnuto: tebi nije a njima jest? Ljepota je subjektivna procjena i uvijek je moguće da je jedna osoba nekome lijepa a drugome ne. Nažalost (ili sreću) ne možemo se svima sviđati. I dobro je da je tako. Jer, kada bi se svima sviđali isti ljudi, kako bi onda nastali parovi?

Također, ljepotu ne čini samo fizički izgled. Vjerujem da je nečija osobnost ali i način na koji osoba sama sebe doživljava puno snažniji i upečatljiviji od samog vanjskog izgleda. Sigurno se možeš sjetiti bar jedne poznate osobe koja ostavlja bez daha, a nije toliko fizički privlačna. Samouvjerenost i zadovoljstvo koje osjeća u „svojoj koži“ su ti koji je čine privlačnom.

Kako biti zadovoljan sobom? Jednostavno! Svaki dan napiši bar 10 stvari kojima si zadovoljna kod sebe. To može biti neki postupak (npr. utješila sam prijateljicu), može biti vezano uz tvoj izgled (npr. danas sam imala baš dobru frizuru/bila sam lijepo našminkana) i slično. Na taj način počet ćeš obraćati pažnju na sve ono što je kod tebe dobro, a što često puta uzimamo „zdravo za gotovo“. Ako se dogodi da kreneš s negativnim, odmah se zaustavi i usmjeri samo na pozitivno. Sve što tijekom dana zapišeš, pročitaj navečer prije spavanja. Kada te uhvate negativne misli, samo izvuci svoje zapisane misli i prisjeti se svega što kod sebe voliš. Sigurna sam da će ti ova vježba pomoći da prepoznaš svoje kvalitetete i da se počneš osjećati bolje, samouvjerenije.

Na kraju, imaj na umu da sve svoje brige možeš podijeliti s roditeljima i/ili stručnjakom koji će ti pružiti podršku. I mi odrasli smo prošli kroz slične periode i preživjeli.

Želim ti puno ustrajnosti i sreće!

Kristina Bačkonja, dipl. psiholog i NLP trener

Centar Budi svoj