Uskoro se vraćam na posao, a beba ne prihvaća ni dohranu niti bočicu

Imam curicu od 6 mjeseci, isključivo je dojena. Rođena je mjesec dana ranije s 3460 g i 49 cm, te je na posljednjem pregledu s 5 mjeseci imala 6600 g i 65 cm.

shutterstock_1735801265.jpg

Počeli smo s dohranom s točno 5 mjeseci no ne prihvaća nikako. Dojenje je nezamjenjivo. Probali smo rižine pahuljice, mrkvu, batat, jabuku, brokulu i tikvicu. Za mjesec dana trebam početi raditi, pokušavam ju naviknuti na bočicu (s mojim izdojenim mlijekom) no niti jednu ne prihvaća.

Koji raspored obroka u danu (oko koliko sati koji obrok) biste nam preporučili i kojim redom uvoditi namirnice? U kojem dijelu dana? Treba li to biti prvo doručak? Ručak?

Hvala najljepša, Kristina.

Poštovana,

svako dijete je posebna priča, te su neka djeca ranije spremna za dohranu dok neka djeca s dohranom jednostavno žele započeti malo kasnije. Možda je ovo trenutak kad prerano djetetu nudite druge opcije hranjenja, a možda će već za koji dan puno lakše prihvatiti bočicu ili žličicu.

U hranjenju djeteta izuzetno je važan ritam, stoga, budući da se vraćate na posao, savjetujem da napravite pravilan ritam hranjenja, a to znači obrok svakih 3-4 h. Djetetu prvo ponudite obrok na žličicu, a potom ga dohranite dojenjem te će se postupno naučiti i naviknuti na hranjenje sa žličicom.

Što se tiče uvođenja namirnica u dohranu djeteta, na vama je da odlučite s kojom namirnicim ćete krenuti. Tradicionalno u Hrvatskoj to je voće i žitarice, no sve češće se majke odlučuju krenuti na dohranu s povrćem poput mrkve, krumpira ili tikvica. S čim god krenete, djetetu nudite namirnicu po namirnicu, svaka 2-3 dana, a vrijeme najbolje za uvođenje namirnica je u vrijeme ručka, budući da ukoliko dijete bude imalo neželjenu reakciju na namirnicu možete pravovremeno reagirati i odvesti ga svom pedijatru.

Tena Niseteo, dipl.ing.preh.teh.

nutricionistica/specijalistica za kliničku dijetetiku i metabolizam

Klinika za dječje bolesti Zagreb

Definicija hrane d.o.o.